Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Kysela František, tištěná opona tzv. Alšova divadla, Dekorace českých umělců, I. série, 1913. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. Alešova divadla
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Kysela František (1881-1941), grafik, malíř, jevištní výtvarník, návrhář monumentálního a dekorativního umění, člen Artělu, SVU Mánes, Osmy, Skupiny výtvarných umělců. Od roku 1917 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy v Praze. Na Mezinárodní výstavě v Paříži 1925 získal Grand prix a zlatou medaili. Jeho dílo zasáhlo mnoho výtvarných oborů. Začínal s plakáty, knižními úpravami, ilustracemi. Souběžně se věnoval nástěnné malbě a ornamentice bytového textilu. Od roku 1923 sesystematicky zabýval scénickými výpravami. Patří k nejvýznačnějším autorům tzv. českého dekorativního stylu. Kromě jiného je autorem dekoru železné opony Národního divadla v Praze.
Provenience:
Dekorace českých umělců, I. série, 1913
Arch bez čísla, „Opona“
Nákladem a tiskem firmy Ant. Vítek, junr., Praha
Vydal Český svaz přátel loutkového divadla v královském hlavním městě Praze
Technika:
Litografie
(litografii provedl Jaroslav Procházka)
Rozměr:
arch 81x50 cm, opona 77x45 cm (portál divadla 110x85 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (podlepeno textilií)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch)
Soukromá sbírka Pavla Jiráska, Brno (hotové divadlo)
Motiv:
Drapérie výtvarně imitující technologický typ horizontálně rafinovaně skládané a nahoru shrnované textilie.
Popis:
Opona spolu s proscéniem výtvarně překonává dosavadní konvence. Přináší novou nevšední formu, výraznou stylizaci, osvobozuje barevnost jasným zářivým koloritem. Užitím kubistických prvků předznamenává kubizující české art deco. Barevností koresponduje opona s drapérií v proscéniu, okázalosti jí dodává promyšlené použití tlumené olivové zeleně a zlaté barvy v „neřasených“ plochách.

Související Obrázky

Kysela, František, opona a sufity LD


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kysela, František, opona a sufity LD