Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha, Jaroslav: Livora Rudolf, Opona tzv. zvětšeného Alešova divadla, 1918. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. zvětšeného Alešova divadla
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Livora Rudolf (1884–1958), výtvarník, loutkář, suplent reálného gymnázia v Hodoníně, kde také podnítil zřízení amatérského loutkového divadla, které posléze i vedl, hrál zde, zhotovoval dekorace a upravoval loutky. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Věnoval se zejména malbě s nejčastějšími figurálními a krajinářskými motivy Moravského Slovácka. Byl členem Českého svazu přátel loutkového divadla. Pro pražský Loutkářský závod Antonín Münzberg modeloval některé předlohy loutkových hlav sériově vyráběných loutek, pův. tzv. alšovek. Stal se autorem prvního českého stolního divadla (proscénium a opona) pro „Alšovy loutky“. V roce 1912 je podle jeho návrhů zhotovil metodou na plátno nalepovaných barevných papírů poštovní adjunkt Zdeněk Weidner. K sériové výrobě však vzhledem k složité technologii nedošlo. Pro I. sérii tištěných Dekorací českých umělců (1913) navrhl Livora scénu selské světnice (archy 4a, 4b), pro III. sérii pak proscénium a oponu.
Provenience:
Dekorace českých umělců, III. série, 1918
Arch č. 24, „Opona“
Nákladem A. Münzberga, výrobce Alešových loutek, Praha
Tiskem firmy Ant. Vítek, junr., Praha
Technika:
Litografie
(litografii provedl Jaroslav Procházka)
Rozměr:
arch 103x63,5 cm, opona 99x59,5 cm (portál divadla 140x102 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (podlepeno kartonem)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch)
Motiv:
Pohádkový, princ s princeznou a zabitým drakem
Popis:
Princ se zlatovlasou princeznou v náruči stojí pod košatým stromem, u nohou jim leží zabitý drak. Na horizontu před ohnivým vycházejícím sluncem silueta hradu. Livorovo divadlo, resp. proscénium s oponou, je výtvarně konzervativnější než původní Kyselovo, odpovídalo však více dobové manifestaci ducha národnostního povědomí. Vyniká poetickou secesní pohádkovostí, českostí a lidovostí.

Související Obrázky

Livora Rudolf, proscénim s oponou, 1918, Moravské zemské muzeum,
R.Livora, Proscénium tzv. Alšova divadla, 1918


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Livora Rudolf, proscénim s oponou, 1918, Moravské zemské muzeum,