Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha, Jaroslav: Christián, Eduard, Návrh opony z Ilustrované příručky k sestavení spolkového loutkového divadla, 1933. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Návrh opony z Ilustrované příručky k sestavení spolkového loutkového divadla
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Christián Eduard (František), malíř. Byl vedle Karla Štapfera a Svatopluka Bartoše „dvorním“ výtvarníkem firmy A. Münzberg. Projektoval loutky, kostýmy, tištěné i ručně malované dekorace, bianco plakáty, ilustroval loutkářské příručky, např. Střihy a barevné předlohy pro loutky 25 cm (1924) nebo Návod k oblékání loutek (1945). V roce 1933 v Ilustrované příručce k sestavení spolkového loutkového divadla navrhl proscénium, horizont a oponu k tzv. velkým Münzbergovým dekoracím pro loutky 50-60 cm od Svatopluka Bartoše, určeným zejména spolkovým divadlům. Neobvyklým se jeví jeho podíl coby autora barevných ilustrací příručky k těmto dekoracím. Christianovy obrázky mohly ovšem sloužit také jako katalogové předlohy tzv. Münzbergova spolkového divadla, resp. ručně malovaného divadla pro loutky 50 cm, které firma nabízela na zakázku. Ve druhé polovině dvacátých let 20. století vytvořil Christián pro Münzberga unikátní sešit kreseb nejžádanějších loutkových postav, v hantýrce zvaný mustrbuch. Sloužil Münzbergovým řezbářům jako závazný vzorník marionetových typů.
Provenience:
Ilustrovaná příručka k sestavení spolkového loutkového divadla, 1933
Barevný návrh opony bez čísla (vlepený list)
Vydal Antonín Münzberg, nejstarší odborný loutkářský závod, Praha
Technika:
Ofsetový tisk
Rozměr:
19,5x12 cm
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (kompletní příručka se všemi vlepenými barevnými obrázky dekorací, proscénia, opony a horizontu)
Motiv:
Pohádkový
Popis:
Pohádkový výjev zabírá celou plochu opony, pouze nahoře ji lemuje stylizovaný modrý vertikálně nabíraný harlekýn se zlatou obrubou a červenými „korálky“ v obloucích. Krajina s košatým stromem, horizontem lesa a vzdáleným hradem. Po cestě přijíždí kralevic na bělouši. V ústrety mu jdou Kašpárek, princezna a král s královnou. V popředí vlevo sedí přadlena, vpravo u skaliska nad zabitým drakem stojí vandrovník (Honza?) s mečem.

Související Obrázky

Christián, LD tisk, opona v příručce


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Christián, LD tisk, opona v příručce