Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Kolář Miroslav, Opona tzv. Českého loutkového divadla, 1920. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. Českého loutkového divadla
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Arch. Kolář Miroslav, architekt, Brno. Podrobnější životopisná data tohoto autora se zatím nepodařilo zjistit.
K loutkářství přispěl v roce 1920 svým tištěným „Českým loutkovým divadlem“, které představovalo soubor dvaceti litografických pětibarevných archů s proscéniem a „veškerými dekoracemi k pohádkám“. Výtvarně i technologicky se vymyká z tuctové dobové loutkářské tvorby. Jde o vysoce stylizované kubizující dekorace a proscénium zcela nekonvenčního pojetí. Namísto dosud běžných pozadí a kulis nabízí obšírnou škálu dekoračních prvků, které je možno téměř neomezeně kombinovat. Kolorit je řešen jasnými jednobarevnými nestínovanými a silně konturovanými plochami. Divadlo bylo bezpochyby inspirováno středoevropským modernismem, resp. blízkou Vídní a vídeňským užitým uměním, obzvláště tvorbou proslulé dílny uměleckého řemesla „Wiener Werkstätte“. Nezapře však Kolářův jasný divadelní názor, z něhož odvíjel styl svých dekorací.
Provenience:
Tzv. České loutkové divadlo, 1920
2 archy bez čísel, uváděné jako III „pravá polovina opony“ a IV „levá polovina opony“
Vydal Moravský papírový průmysl, Brno-Husovice
Vytiskl Bilík a spol. - Kamenotisk-Brno
Technika:
Pětibarevná litografie
Rozměr:
arch 54x40 cm, opona ca 60x40 cm (portál divadla 75x60 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (kompletní tiskové archy i hotové divadlo s podlepenými dekoracemi)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch i hotové divadlo)
Soukromá sbírka Pavla Jiráska, Brno (původní arch i hotové divadlo)
Soukromá sbírka Josefa Merhouta, Svojšovice (hotové divadlo)
Motiv:
Drapérie
Popis:
Opona se skládá ze dvou zrcadlově převrácených částí, otevírala se (jakoby shrnovala) do stran. Vysoce stylizovaně znázorňuje světlozelenou drapérii s barevným (modrým, červeným, žlutým a bílým) geometrickým dekorem vespod. Vyznačuje se jednobarevnými nestínovanými plochami s černými obrysy. Dokonale korespondovala s výtvarně i formátově naprosto atypickým proscéniem, kryla proscéniový otvor v podobě „zubatého“ lomeného oblouku.

Související Obrázky

Kolář Miloslav, portál a opona, tisk, 1920


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kolář Miloslav, portál a opona, tisk, 1920