Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Malý Petr, opona divadla ve stylu art deco, 1924. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

opona divadla ve stylu art deco
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Malý Petr (podrobnější data dosud nezjištěna). Jeho nakladatelství Malypetr se specializovalo zejména na vydávání vystřihovánek.
Je autorem obsáhlého souborného tištěného menšího divadla z roku 1924. Náklad obsahuje celkem 35 archů. Zvláštností jsou početné velmi úzké kulisy (3 páry), což bylo příznačné pro starší divadla cizí provenience. Také některé scény tohoto souboru tvářností připomínají takováto starší divadla, např. z produkce firmy J. F. Schreiber (Esslingen). V dochovaných souborech se vyskytují zrcadlově převrácené obrazy a rozdílně texty na arších, což svědčí o několikerém vydání.
Provenience:
Arch 1010c
Vydalo nakladatelství Malypetr, Praha, 1924
Technika:
Barvotisk, předloha kolorovaná perokresba
Rozměr:
arch 42x35 cm, opona 38x30 cm (portál divadla 59,5x41,5 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (hotové divadlo)
Soukromá sbírka Josefa Merhouta, Svojšovice (kompletní původní archy)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch)
Soukromá sbírka Pavla Jiráska, Brno (původní arch)
Motiv:
Pohádkový
Popis:
Stylizováno jako malovaná opona za rozhrnutou textilní oponou francouzského typu (červená „sametová“ drapérie se zlatými střapci, nahoře dva harlekýny stejného provedení). Pozadí má světlomodrou barvu. Uprostřed selankový rokokově laděný výjev ve formě oválně rámovaného obrazu. Představuje děti - pár v rokokových kostýmech a čtyři naháče. V modré ploše opony roztroušené šablonovitě ztvárněné květiny.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':