Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Štapfer Karel, Opona tzv. Štapferových rodinných dekorací pro loutky 18 a 25 cm, 1923. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. Štapferových rodinných dekorací pro loutky 18 a 25 cm
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Štapfer Karel (1863-1930), malíř, grafik, scénograf. Vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění a začal pracovat jako ilustrátor pro mnoho dobových časopisů. Dlouhou dobu působil v Národním divadle jako scénograf, později ijako šéf výpravy. Jeho malířské a scénografické dílo je typickou ukázkou pečlivého narativního historismu. K formování loutkového divadla přispěl velmi výrazně jako scénograf i autor loutek pro Uměleckou loutkovou scénu, dále také jako tvůrce předloh Dekorací českých umělců (IV. série - 12 archů) a několika vynikajících souborně vydaných stolních divadel a dekorací pro firmu Antonín Münzberg (tři obsáhlé a zákazníky oblíbené samostatné série realisticky pojatých dekorací různých formátů včetně proscénií, celkem 76 archů). Zajímal se také o stínové divadlo, pro něž vymýšlel a sestrojoval důmyslně pohyblivé loutky, s nimiž se hrávalo na večerech Jednoty výtvarných umělců. Štapfer byl autorem prvních českých tištěných dekorací malého formátu (pozadí 30x21 cm), které vydalo v roce 1894 pražské Nakladatelství J. R. Vilímek v Knihovně Malého čtenáře. Šlo o 4 archy s proscéniem, dekorací návsi a plošnými figurami ke hře Pan Franc ze zámku. Byly provedeny černým nátiskem s výzvou „k vystříhání a omalování“. V roce 1905 vytvořil spolu s O. Bubeníčkem návrhy dekorací zamýšlených pro tisk, nepodařilo se však pro ně najít nakladatele.
Provenience:
Tzv. Štapferovy rodinné dekorace pro loutky 18 a 25 cm, 1923
2. arch (bez označení), položka 8, „Opona“
Vydal A. Münzberg, odborný závod pro zřizování loutkových divadel a divadelních loutek, Praha
Litografie a tisk František Tocl, Praha
Technika:
Litografie
Rozměr:
arch 100x72 cm, opona 80x50 cm (portál divadla 118x90 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (kompletní tiskové archy i hotové divadlo s podlepenými dekoracemi a plátěnou oponou)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch, hotové divadlo)
Soukromá sbírka Josefa Merhouta, Svojšovice (původní arch, hotové divadlo)
Soukromá sbírka Pavla Jiráska, Brno (původní arch, hotové divadlo)
Národní muzeum, Praha (hotové divadlo)
Muzeum loutkářských kultur, Chrudim (hotové divadlo)
Motiv:
Pohádkový
Popis:
Opona pochází ze Štapferova výtvarně snad nejzdařilejšího a ve své době zřejmě nejžádanějšího souborně vydaného loutkového divadla. Je pojata jako dvě široké postranní sametové drapérie s lidovými ornamenty a mohutnými střapci vespod propojené shodnou horní sufitou. Výjev představuje rozumujícího Kašpara s obrovským zářivým sluncem za zády. Před ním na skalisku leží drak. Jsou zde ještě sova, havran a žába, patrně evokující pohádky. Štapferova tištěná divadla se těšila zřejmě pro svou dokonalou líbivou a starobyle působící idealizaci velké přízni, v době nastupujícího progresivního modernismu se však jeví už dosti tradicionalisticky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':