Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Vejrychová-Solarová Božena, Opona tzv. Kašpárkova divadélka, 1936. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. Kašpárkova divadélka
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Vejrychová-Solarová Božena (1892-1978), malířka, ilustrátorka zejména dětských knížek. Absolvovala soukromou výtvarnou školu významného českého malíře a kreslíře Rudolfa Vejrycha (pozdějšího manžela) v Praze. K loutkářství přispěla obrazovou knihou Loutky Matěje Kopeckého (Odeon, Praha 1974) s barevnými ilustracemi loutek z kolekce Arnošty Kopecké z Národního muzea v Praze a zejména svým tištěným „Kašpárkovým divadélkem“ z roku 1936. Jedná se o soubor sestávající z paravánového proscénia, opony, 25 plošných spodových loutek a dekorací, resp. 14 proměn (8 archů v přebalu).
Provenience:
Tzv. Kašpárkovo divadélko, 1936
Arch bez čísla (pozadí lesa a rytířského sálu, opona)
Vydalo Státní nakladatelství Praha
Technika:
Ofsetový tisk
Rozměr:
arch 54x35 cm, opona 25x16 cm (portál divadla 35x55 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (kompletní tiskové archy, torzovitě podlepené dekorace a loutky)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch)
Motiv:
Pohádkový
Popis:
Opona se zavírala vytahováním zespoda nahoru. Představuje průhled otevřenou sametovou vínově červenou oponou do scény. V kopcovité krajině na pařezu sedí Honza s ranečkem u nohou, k němu přicházejí čtyři trpaslíci s pokladem.

Související Obrázky

Vejrychová, rodin.lout.div. tisk arch s oponou a 2prospekty


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Vejrychová, rodin.lout.div. tisk arch s oponou a 2prospekty