Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Vítek Karel, Opona tzv. Vítkových dekorací, 1934. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. Vítkových dekorací
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Karel Vítek (1877-1953), akademický malíř. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.
Je autorem poměrně obsáhlého souborného tištěného divadla z roku 1934, které bylo vydáno ve dvou velikostech (odlišné značení archů IX a DS). V pozdějších dotiscích se objevují různé varianty situování obrázků na arších, také dvojarchy a zrcadlové tisky. Způsob značení archů, rozměry, pojmenování scén, kombinování autorů atd. svědčí o značné komerčnosti nakladatelství Brouk.
Provenience:
Tzv. Vítkovy dekorace
Vydalo nakladatelství Brouk (Josef Chroust), Praha, 1934
Technika:
Ofsetový tisk
Rozměr:
Archy pro Salačovo divadlo (IX-20 a IX-40) 55x40 cm, opona 52x36 cm
Arch pro Vítkovo divadlo (IX-134) 48x34,5 cm, opona 43x30 cm
Arch pro Vítkovo divadlo (IX-140) 44,5x32 cm, opona 41,5x29 cm
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (původní arch, hotové divadlo)
Soukromá sbírka Josefa Merhouta, Svojšovice (původní archy i hotové divadlo)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní archy)
Motiv:
Vlastenecko pohádkový
Popis:
Jedná se o čtyři opony se stejným motivem, které se liší nákladem, rozměry a dále také výtvarně v drobných detailech. Dvě větší (dvojí vydání) byly určeny pro divadlo A. L. Salače vydané stejným nakladatelem v roce 1936 nebo 1937 (dotisk 1940 a 1945). Dvě menší jsou ze souboru Vítkova divadla z roku 1934, které vyšlo ve dvou velikostech. Obě však patří k menšímu proscéniu, jde pouze o různá vydání. Menší archy byly značeny DS namísto IX. Arch s oponou k menšímu proscéniu se zatím nepodařilo objevit. Opona je ztvárněna jako světločervená drapérie zdobená harlekýnem, třásněním a šňůrami se zlatými střapci. Pootvírá ji Kašpárek stojící na divadelních maskách. Výjev doplňuje ratolest a vavřínový věnec s trikolórou.

Související Obrázky

Vítek Karel, portál a opona, tisk, 1934


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Vítek Karel, portál a opona, tisk, 1934