Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Vosátka Vratislav, Opona tzv. Nového loutkového divadélka, 1910. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. Nového loutkového divadélka
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Vosátka Vratislav (1876-1948), akademický malíř. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u J. Mařáka.
Je autorem obsáhlého souborného tištěného menšího divadla z roku 1910 s pozdějšími dotisky. V původním souboru bylo vytištěno celkem 28 archů a 2 dvojité archy. Zvláštnost představují sufity u některých scén a několik archů s podlahami. Zrcadlově převrácené obrazy, rozdíly ve značení archů, odchylná barevnost a odlišně sestavované dvojarchy v dokumentovaných souborech svědčí o několikerém vydání. V dochovaných kolekcích v současné době existuje 36 archů obsahujících 4 proscénia, z toho jedno identické ve dvou velikostech a jedno shodné tvarově a motivem, ale v odlišné barevnosti.
Provenience:
Tzv. Nové loutkové divadélko
Arch 8980/2 (Kašpar), dvojarch 8980/18a (drapérie)
Vydalo nakladatelství Haase (Ing. Jarka Haase), Praha, 1910
Technika:
Litografie
Rozměr:
arch (Kašpar) 50x36 cm, opona 35x29 cm k malému proscéniu
dvojarch (drapérie) 69x49, opona 45x32,5 cm k velkému proscéniu
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (původní arch)
Soukromá sbírka Josefa Merhouta, Svojšovice (kompletní původní archy)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch)
Motiv:
Pohádkový a drapérie
Popis:
Menší opona modré barvy se dvěma úzkými zelenými pruhy po stranách zobrazuje Kašpárka coby loutku na koni. Horní vínový harlekýn i opona jsou lemovány zlatým třepením. Nahoře před harlekýnem visí velký „mosazný“ zvonek.
Větší opona je pojednaná jako sametová řasená drapérie vínové barvy s šablonovitým modrostříbrným dekorem a vysokým zlatým třásněním vespod. Patří k ní dvě proscéniové kulisy stejné barvy, ale bez dekoru, převázané zlatou šňůrou se střapci.

Související Obrázky

Vosátka Vratislav, opona, Kašpárek na koni, 1938
Vosátka, rodinné loutkové divadlo, opona, tisk.arch


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':