Databáze českého amatérského divadla

Texty: HORÁČEK, Josef: Jaroměřské divadlení. Amatérská scéna 2009, č. 6, s. 37.

Jaroměřské divadlení

Josef Horáček, předseda DS Vrchlický, ředitel MKS Jaroměř

Jaroměřské divadlení jako nesoutěžní přehlídka amatérských činoherních divadel vzniklo v roce 2001 iniciativou tehdejší předsedkyně místního DS Vrchlický a ředitelky MKS Jaroměř paní Ivy Kašparové. Jejím záměrem bylo obnovení tradice divadelních přehlídek v našem městě. Ve starých kronikách místního DS jsme objevili záznamy o divadelních týdnech pořádaných již od roku 1942. V roce 1950 byl Jaroměřský divadelní týden přejmenován na Festival lidové tvořivosti. Bohužel, v kronikách chybí zpráva o tom, co bylo příčinou ukončení této tradice.
Pořadatelem přehlídky je tedy nově MKS Jaroměř ve spolupráci s DS Vrchlický a první obnovený ročník proběhl 5. října 2001. Divadlení zahájil domácí DS Vrchlický uvedením hry Miroslava Horníčka Tři Alberti a slečna Matylda. Celý program byl vtěsnán do jednoho víkendu, kdy dopolední představení bylo věnováno nejmenším divákům a odpolední a večerní dospělým.
V letech 2002–2003 probíhala celková rekonstrukce budovy divadla, a proto druhý ročník přehlídky proběhl až roku 2004. Od té doby se koná každoročně na přelomu září a října. Vloni byl už program rozdělen do dvou po sobě následujících víkendů. Program tradičně v pátek zahajuje domácí soubor, obě sobotní dopoledne pak nabízíme dětem pohádku a večery jsou určeny představením pro dospělé.
Naše přehlídka vznikla jako nesoutěžní, a to hlavně z důvodů organizačních. Také jsme ji však chtěli pojmout spíše jako přátelské setkávání divadelních souborů nespoutaných rivalitou. Jediným porotcem je publikum, které svým potleskem podané výkony odmění více či méně.
Program přehlídky sestavuje ředitel MKS Jaroměř ve spolupráci s ostatními zaměstnanci a výborem DS Vrchlický. Vycházíme z toho, že přehlídka je otevřena všem amatérským činoherním souborům z celé republiky. Snažíme se domácímu publiku nabídnout inscenace souborů nejen z okolí, ale i vzdálenějších. Chceme poskytnout možnost zahrát na naší přehlídce co možná největšímu počtu divadelních souborů při zachování rozsahu přehlídky, a proto zveme každým rokem jiné soubory. Vybíráme je ze zaslaných nabídek od souborů či na doporučení našich kolegů (pořadatelů soutěžních či nesoutěžních přehlídek).
K naší radosti divácká obliba a návštěvnost přehlídky byť pomalu, ale každoročně vzrůstá. Letos jsme zaznamenali průměrnou návštěvu na představení 115 diváků. Nastavený trend chceme udržet i v nadcházejících obdobích a věříme, že se naše přehlídka stane pevnou součástí kalendáře nejen divadelních souborů, ale i našich diváků.
Letošní VII. ročník proběhl v Městském divadle ve dnech 5., 6., 12. a 13. září a vedle domácího souboru Vrchlický, který představil Jiráskovu Lucernu, na něm svá představení zahrály DS Vicena z Ústí nad Orlicí (Ivan Vlk: Pohádka o Popelce), DS Vojan Libice nad Cidlinou (Francis Joffo: Prázdniny snů), Divadlo Kocábka Chocerady (Jiří Cinkeis a Vladimír Šíma: Ďulík a Kokoláč), Občanské sdružení Ďyvadlo Neklid Trutnov (Petr Vanžura: Prase v kufru), DS J.K. Tyl Meziměstí (O ševci Ondrovi a komtesce Julince) a přehlídku uzavíralo Divadlo Kodym z Opočna (Aleš Sedláček: Světáci).
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':