Databáze českého amatérského divadla

Texty: SRPKOVÁ, Jana: O cenu Matěje Kopeckého v Libčanech. Amatérská scéna 2009, č. 6, s. 38.

O cenu Matěje Kopeckého v Libčanech

Jana Srpková

Již 36. ročník přehlídky loutkářských souborů, nesoucí jméno obrozeneckého loutkáře a libčanského rodáka Matěje Kopeckého, se konal v Libčanech. Čtyři listopadové neděle patřil sál obecního hostince U Bohouše loutkám a především dětským divákům.
První ročník proběhl v roce 1974. Podnět ke vzniku dalo hradecké loutkové divadlo Drak a někteří jeho herci, tehdejší Okresní kulturní středisko v Hradci Králové, Osvětová beseda v Libčanech a několik místních nadšenců. Dnes je pořadatelem Obec Libčany a Středisko amatérské kultury Impuls z Hradce Králové. Přehlídka je podporována Královéhradeckým krajem.
Do soutěže se mohou přihlásit amatérské loutkářské soubory. Jedná se sice o přehlídku soutěžní, ne však postupovou. V počátcích hodnotila představení odborná porota, která byla později vystřídána porotou dětskou, sestavenou z žáků zdejší základní školy. Děti bedlivě sledují všechna představení, každé zhodnotí a oznámkují jako ve škole. Vítěz obdrží putovní cenu, loutku Kašpárka, jež vznikla v dílně loutkového divadla Drak. V posledních třech letech si cenu odvezl soubor HAD z Hradce Králové, Jesličky rovněž z Hradce a Klub loutkářů Úpice.
Pro nás pořadatele je však důležité, že se v Libčanech stále hraje divadlo, které navštěvují v hojném počtu děti doprovázené rodiči. O přátelské a příjemné atmosféře vypovídají i každoroční návštěvy potomků slavného loutkohereckého rodu Kopeckých.
V letošním roce se na naší přehlídce v hostinci u Bohouše představily: LD POLI Hradec Králové (Jiří Poleňa: …ale když ona je zakletá), LS Na židli Turnov (Dana Salabová: Kdo zachrání princeznu), LD Martínek Libáň (Miloslav Lesný, Jan Bílek: Pohádka o slunci), LS BODI Jaroměř (Libuše Bauerová: Červená Karkulka, Perníková chaloupka), Klub loutkářů Úpice (Pavel Grym: Bubáci).
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':