Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blecha Jaroslav: Štapfer Karel, Opona tzv. Štapferových českých dekorací pro 25 i 35 cm loutky, 1925. Informace pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Opona tzv. Štapferových českých dekorací pro 25 i 35 cm loutky
Tematická skupina:
Tištěné opony tzv. rodinného loutkového divadla
Autor:
Štapfer Karel (1863-1930), malíř, grafik, scénograf. Vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění a začal pracovat jako ilustrátor pro mnoho dobových časopisů. Dlouhou dobu působil v Národním divadle jako scénograf, později ijako šéf výpravy. Jeho malířské a scénografické dílo je typickou ukázkou pečlivého narativního historismu. K formování loutkového divadla přispěl velmi výrazně jako scénograf i autor loutek pro Uměleckou loutkovou scénu, dále také jako tvůrce předloh Dekorací českých umělců (IV. série - 12 archů) a několika vynikajících souborně vydaných stolních divadel a dekorací pro firmu Antonín Münzberg (tři obsáhlé a zákazníky oblíbené samostatné série realisticky pojatých dekorací různých formátů včetně proscénií, celkem 76 archů). Zajímal se také o stínové divadlo, pro něž vymýšlel a sestrojoval důmyslně pohyblivé loutky, s nimiž se hrávalo na večerech Jednoty výtvarných umělců. Štapfer byl autorem prvních českých tištěných dekorací malého formátu (pozadí 30x21 cm), které vydalo v roce 1894 pražské Nakladatelství J. R. Vilímek v Knihovně Malého čtenáře. Šlo o 4 archy s proscéniem, dekorací návsi a plošnými figurami ke hře Pan Franc ze zámku. Byly provedeny černým nátiskem s výzvou „k vystříhání a omalování“. V roce 1905 vytvořil spolu s O. Bubeníčkem návrhy dekorací zamýšlených pro tisk, nepodařilo se však pro ně najít nakladatele.
Provenience:
Tzv. Štapferovy české dekorace pro 25 i 35 cm loutky, 1925
Arch bez čísla, „Opona“
Vydal A. Münzberg, I. odb. závod pro zřizování loutk. divadel a divadelních loutek, Praha
Litografie a tiskárna František Tocl, Praha
Technika:
Litografie
Rozměr:
arch 122x80 cm, opona 120x76 cm (portál divadla 158x116 cm)
Umístění:
Moravské zemské muzeum, Brno (původní arch i hotové divadlo s podlepenými dekoracemi)
Soukromá sbírka Ing. Igora Rymarenka, Bratislava (původní arch)
Soukromá sbírka Josefa Merhouta, Svojšovice (hotové divadlo)
Soukromá sbírka Pavla Jiráska, Brno (hotové divadlo)
Muzeum loutkářských kultur, Chrudim (kompletní tiskové archy i hotové divadlo)
Motiv:
Drapérie
Popis:
Opona je pojata jako světlemodrá drapérie členěná vertikálně zlatou linkou na osm pruhů. V pruzích dole jsou schematické ornamenty v podobě větévky s květem. Vespod má lem se zlatým třásněním ve formě hustých zlatých střapců. Štapferova tištěná divadla se těšila zřejmě pro svou dokonalou líbivou a starobyle působící idealizaci velké přízni, v době nastupujícího progresivního modernismu se však jeví už dosti tradicionalisticky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':