Databáze českého amatérského divadla

Texty: DUBSKÁ Alice: Josef Dubský, rkp. pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Loutkářský rod Dubských patří k nejstarším a nejznámějším českým loutkářským dynastiím. K první loutkářem tohoto rodu patřili Václav Dubský, předvádějící stínohry v roce 1787 a Josef Dubský z Malé Chýšky, který hrál loutkové divadlo již v roku 1796. V první polovině 19. století působila v Čechách již řada loutkářů Dubštích, kteří patřili k různým skupinám tohoto rozvětveného rodu. Nejznámějším loutkářem vltavskotýnské větvě byl Tomáš Dubský (1874-1965). Řada loutkářů, vzájemně spřízněných pocházela z Kaňku u Kutné Hory. Patřil k ním i známý a oblíbený loutkář Prokop Dubský (1855-1921), působící v Českých Budějovicích a okolí. Byl synem loutkáře Václava Dubského, k jeho příbuzným patřili zřejmě i loutkáři Jan Dubský (asi *1771), jeho syn Jan Dubský ml. (asi *1806) a Josef Dubský (všichni z Kaňku u Kutné Hory), kteří provozovali loutkové divadlo v první polovině 19. století. Z této kaňkovské větvě pocházel pravděpodobně i loutkář Josef Dubský, jenž podle archivních materiálů působil na Slovensku již v roce 1874, kde se usadil a kde jeho potomci hráli loutkové divadlo až do druhé pol. 20. století.
Z archivních dokladů víme, že v různých časových obdobích a někdy i souběžně hrálo loutkové divadla několik Josefů, Václavů či Františků Dubských, ta křestní jména se v toto rodu často opakovala, a je někdy téměř nemožné je identifikovat. Josef Dubský, majitel zde prezentované opony patřil zřejmě k loutkářům Dubským pocházejícím z Kaňku u Kutné Hory. Působil v první polovině 20. století. Jindřicha Boška, malíř dekorací a opon, se zmiňuje o dekoracích, které dělal pro Josefa Dubského v roce 1925 a 1928 a také o oponě, kterou pro něho maloval v roce 1937.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':