Databáze českého amatérského divadla

Texty: DUBSKÁ Alice: Václav Šimek, rkp. pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Kam sahají kořeny loutkářské rodiny Šimků je těžké určit, ale asi hluboko do 2. poloviny 18. století.
V roce 1822 prohlašoval loutkář František Šimek (nar. asi 1790) z Proseče na Chrudimsku v žádosti o loutkářskou licenci, že "pochází již ze čtvrtého kolena malých komediantů, živících se dřevěnými figurami". V archivních materiálech se vyskytují i další jména loutkářů Šimků, z Chrudimska i Pardubicka, kteří hráli v 19. století loutkové divadlo.
Václav Šimek z Košumberka u Skutče na Rychnovsku, syn Jana Šimka a bratranec loutkáře Vavřince Šimka ze Studnice u Nasavrk na Chrudimsku, působil v naší zemi i se svou ženou Annou v polovině 19. století.
V letech 1859 a 1869 dostal podle archivních materiálů povolení k provozoval loutkového divadla, a také, jak mezi loutkáři bývalo někdy zvykem, i kolotoče. V těchto létech působil také na Moravě.
Moc informací o jeho životě a působení nemáme, ale jak dokazují loutky z jeho fundusu a krásná romanticky laděná opona, dnes uložená v depozitáři divadelního oddělení Národního muzea v Praze, patřil k loutkářům, kteří dbali na výtvarnou působivost své scény.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Opony putujících loutkářů / Šimek Václav / autor neznámý, Faun a múza / pro knihu upravil MT
Šimek Václav, loutkář, Jezero, hrající víla, satyr, autor neznámý, 2. pol. 19. stol., detail


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':