Databáze českého amatérského divadla

Texty: Novák, Jan: Stálé loutkové divadlo v Lounech. Rkp. pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Stálé loutkové divadlo v Lounech

Loutkaření v Lounech se datuje od roku 1903, kdy bylo z iniciativy místního Sokola sehráno příležitostné loutkové představení. Setkalo se s příznivým ohlasem a tak se v Sokole loutky dostaly ke slovu častěji. Hybnou osobností loutkářských aktivit byl Jan Tregler, z jeho popudu byl v roce 1909 založen Spolek loutkářů v Lounech., jehož cílem bylo získání vlastního divadelního stánku.
Myšlenka došla přes všechny finanční a technické problémy naplnění hned po první světové válce. Loutkáři našli velkorysou podporu u městského zastupitelstva, členové spolku skládali finanční podíly, místní firmy podpořily podnik naturálními dary, na loutkové divadlo se vybíralo do kasičky dům od domu, ale i tak na stavbě váznul dluh splácený dvacet let. Projekt vytvořil Ing. Otakar Polák, stavbu realizoval stavitel Hugo Katz.
A tak 26. září 1920 přivítalo nové divadlo první dětské diváky. Byla to prvořadá událost, i když její význam vynikl až s odstupem času. V Lounech totiž byla postavena první samostatná budova loutkového divadla u nás, navíc stojí a slouží svému účelu dodnes. Budova byla několikrát rozšiřována, vylepšována a rekonstruována a při tom vzala za své i původní výzdoba hlediště.
Lounští loutkáři přežili všechny vnější i vnitřní krize, dokázali hrát i za okupace a to i pro dospělé obecenstvo, přestavbou v roce 1958 se původně marionetové jeviště otevřelo různých loutkářským technologiím a nezůstalo jen u formálních proměn. Soubor dokázal jít s dobou i svými divadelními kvalitami.
Popis původní výzdoby hlediště se nezachoval, informace můžeme získat jen z nepříliš kvalitní fotografie. Stěny i strop byly zdobeny ornamentem, opona byla malovaná. Zajímavé je, že podstatnou část plochy zaujímá malba členité podkasané drapérie, centrálním motivem jsou tři andílci. Velikost opony můžeme přibližně odvodit z údaje, že proscénium měřilo 4,50 x 2,50 m. Spodní část opony tedy patrně při vytažení tvořila sufitu, čemuž nasvědčuje i malba. Opona byla totiž ve spodní části ukončena malbou baldachýnové drapérie. Jako autor opony je uváděn Josef Jakubka. Jak dlouho opona sloužila svému účelu nelze doložit. Je pravděpodobné, že byla odstraněna nejpozději při úpravách divadla v letech 1950-51.
Pro úplnost dodejme, že v roce 1910 mělo lounské loutkové divadlo malovanou oponu s motivem Oldřicha a Boženy.

Josef Jakubka
Uváděný autor opony Stálého loutkového divadla v Lounech. Maloval také popisné dekorace. Patrně místní umělec. Bližší údaje nejsou známy.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':