Databáze českého amatérského divadla

Texty: POUZA, Ludvík: Na klatovské Hůrce to žije divadlem. Klatovský deník, 17. 7. 2009.

V letošním roce se členové Klubu přátel Klatovska rozhodli obnovit na klatovské Hůrce tradici, která do míst areálu bývalého kostela sv. Anny jen kousek za Klatovy odedávna patřila. Šlo o tradici ochotnických představení.

„Stálé letní divadlo ve zřícenině kostela sv. Anny na Hůrce vybudovali členové Divadelního družstva krátce po roce 1945. Na dobrovolných brigádách zde ochotníci odpracovali 2030 hodin a investovali zde 100 tisíc korun. Za dozoru městských lesníků zde byly pokáceny suché stromy, upraveny cesty a hlavní cesta ke sv. Anně se tehdy dočkala i osvětlení. To bylo ještě v následujících desetiletích udržováno a modernizováno, ale dnes jsou jeho lampy zcela zničeny a nesvítí ani jediná,“ říká předseda Klubu přátel Klatovska Martin Kříž.

Hlediště ochotníci vybudovali v prostorách někdejšího občerstvení (ve druhé polovině 20. století byla tato část původního presbytáře upravena na provozovnu občerstvení a sál). Hlediště na nádvoří (v nezastřešené lodi kostela) mělo dřevo-betonová sedadla. Současně s úpravou divadelní scény byla dále zrekonstruována vyhlídk ová věž, zajištěno zdivo celé stavby a do hlavního vchodu byla osazena pevná železná vrata.

„Areál upravené zříceniny sloužil ve dvacátém století mnoha účelům – jako výletní restaurace s rozhlednou, letní divadelní scéna, klubovna, příležitostná diskotéka atd. V roce 2006 objekt získal do nájmu od klatovské radnice náš klub. Areál zříceniny od té doby udržujeme a v sezoně od 30. dubna, kdy zahajujeme program tradiční májovou veselicí a pálením čarodějnic, zhruba do poloviny října zde pořádáme akce pro veřejnost – některé z nich se staly už tradicí,“ pokračuje Kříž.

„S nápadem obnovit divadlo na Hůrce přišel místopředseda klubu Jindřich Suchý. Obnovit ale původní scénu už nebylo možné, a tak jsme se rozhodli vybudovat pro tyto účely scénu úplně novou. Obstarali jsme si pódium, nechali ušít oponu a přichystali vše potřebné k tomu, abychom mohli v letošní letní sezóně na Hůrce uspořádat na zkoušku několik akcí,“ pokračuje předseda.

V červnu letošního roku se uskutečnilo první novodobé představení. To zde odehál Divadelní kroužek OÚ Lužany. Na repertoáru byla hra F. R. Čecha Dívčí válka, kterou i přes nepříznivé počasí zhlédlo osmdesát diváků. Další divadlo bude následovat 18. července, kdy bude jeviště patřit Ochotnickému spolku Dešenice. Ten uvede slavnou hru Limonádový Joe. Jednotlivá představení se konají jen za příznivého počasí. Vstupné je dobrovolné.

Mnoho záznamů o ochotnickém divadle v Klatovech a na Hůrce se nedochovalo. Nevíme ani, jak dlouho se na Hůrce divadlo vůbec hrálo a co například tam mohli v minulosti diváci vidět. Proto se obracíme na pamětníky z Klatov a okolí, kteří se divadlu ve městě věnovali a nebo kteří si na akce na Hůrce vzpomínají, aby se obrátili na redakci Klatovského deníku, tel. 376 310 240.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':