Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hořičky, Kateřina Novotná, text pro publikaci Malované opony českých divadel, 2009

Zase se neurodilo?
Zmoklo seno?
Kravka nedojí?

Opona, to je ta brána, kde končí svět každodenních starostí. Jen za ní můžeme prožít starosti možná ještě větší, ale ty tolik nebolí. Nebo alespoň přijdeme na to, že na tom nejsme ještě nejhůř. Jen za ní je najednou s děvečky princezna, pacholek se nebojí sedláka a sedlák špatného počasí. Najedou je tu jiný svět. Svět kde se můžeš vyplakat nebo se smát až do úplného vyčerpání. No a když máš štěstí, tak můžeš dokonce úplně beztrestně veřejně líbat doktorovic dcerku.

„ Sousedé, bude divadlo!“
Hospodyně si vezme sváteční jupku. Kravky a slepice dostanou dnes o chvilku dřív. To aby si hospodář stihl vzít sako a děvečky uvázat mašle. V hospodě to dnes také vypadá jinak. Výčep praská ve švech a pak je najednou klid.

Všichni sedí.
Hledí na oponu.
Tam je to okno do světa. Do světa, jaký by ho všichni chtěli mít. Zatím je zakryté oponou. Ale možná, až se zvedne ………..

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':