Databáze českého amatérského divadla

Texty: RICHTER, Luděk: Na cestě (k ženám i mužům). Amatérská scéna 2010, č. 1, s. 33.

Na cestě (k ženám i mužům)

Luděk Richter

Studenti oboru dramaturgie kultury Slezské univerzity v Opavě uspořádali 12.−14. listopadu 2009 již 3. ročník festivalu (nejen) studentského divadla. K vidění na něm bylo jedenáct kratších i celovečerních inscenací, které až na jeden dva slabší okamžiky překvapily vysokou úrovní, především herectví.
To platí pro olomoucký Ansámbl a jeho psychothriller Cool Pool i pro brněnský Amadis a jeho inscenaci Plný kapsy šutrů, kde je už třeba hlídat, aby se herecké umění nezvrhlo v sebeukájivou exhibici tohoto umění samého. Minimalistické, leč barvité herectví vyniklo i v scénickém čtení Storáče brněnského souboru Pumowo, stejně jako u souboru Naboso Boskovice, který předvedl voicebandový, až perfekcionistický Magorův sbor, snad jen příliš zploštělý oproštěním od jakéhokoli emocionálního výrazu. Sedm kulí jako v Sarajevu (Theatr Ludem Ostrava) se vymykalo tím, že jde o detektivní grotesku určenou dětem a také chvalitebnou odvahou pedagožky Hany Galetkové přijít před své studenty na trh s vlastní kůží. Hostem z „jiné planety“ (v dobrém slova smyslu) bylo Krvavé koleno pražského Taty Iyumni. Jediná loutková inscenace potěšila snad všechny schopností promlouvat scénograficko-akčními prostředky, poeticky hororovou groteskností i hřejivým lidským posláním. Sami opavští studenti (převážně studentky) sdruženi pod názvem Přeseděla jsem si nohu předvedli ve třech aktovkách poctivé úsilí o hledání současné dramaturgie i dovednosti v jejím převádění do scénické podoby. Rezervičky i rezervy byly ve většině případů v dramaturgii − v umění předávat srozumitelně jednotlivé informace a vázat tyto motivy do řady, jež sděluje smysl, přináší působivé téma.
Připočteme-li k tomu všemu dvě čtyřdenní dílny, zaměřené na dramaturgii a pohyb, a tři hojně navštívené a dělné rozborové semináře, šlo o dobře naplněné a příjemně strávené tři dny.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':