Databáze českého amatérského divadla

Texty: POUZA, Ludvík: Paličova dcera byla velmi úspěšná hra. Klatovský deník, 27. 11. 2009

Na tuto tradici v roce 1980 zavzpomínal obyvatel Nalžovských Hor Emanuel Buchta. Z jeho vzpomínek, ze záznamů v městské kronice a zápisů sborů dobrovolných hasičů v Nalžovech a Stříbrných Horách uvádíme následující vzpomínky:

„První divadlo bylo sehráno již v roce 1906 a mělo název Zlaté péro (Karel Tůma). Hlavní divadelní činnost začíná až po první světové válce zásluhou učitele Václava Hynka, který byl velikým milovníkem divadla a úspěšným autorem několika divadelních her. V zámeckém parku měla svoji premiéru jeho hra ze srbského válečného prostředí Komiti, kterou také režíroval.

Další jeho hra byla Ilonka a v nově postavené sokolovně byla poprvé hrána jeho nejúspěšnější hra – operetka Tulák, ke které sám složil i hudbu. Prvním představitelem tuláka byl Josef Šlachta, který byl výborným zpěvákem, a hlavní ženskou roli hrála tenkrát mladá herečka Anna Hošková, později provdaná Riegrová.

Hra měla veliký úspěch a byla později za režiséra Heidlera znovu opakována. Poštmistr Stanislav Heidler, který se ujal divadla po odchodu V. Hynka, měl zálibu ve výpravných historických hrách, a tak na repertoáru ochotníků byly kusy jako Lešetínský kovář, Psohlavci, Václav Hrobčický z Hrobčic a známá hra Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně.

Po odchodu Heidlera ujal se divadla další jeho veliký milovník, Jan Vlček. Za něho byla sehrána každý rok tři až čtyři představení a pořádal i mikulášskou zábavu s programem, ve kterém byly hrány jednoaktové hry a zpívány veselé kuplety. O půlnoci byla nadílka a pak se tancovalo.

Dobu od roku 1933 do roku 1940 máme zaznamenánu v protokolární knize dramatického odboru, která jediná se zachovala.

Uvedeme stručně jen některé známé hry:
V roce 1934 v zámeckém parku byla sehrána výpravná hra Jánošík. Hlavní roli měl František Makrlík. V roce 1935 byly sehrány hry Její veličenstvo láska, Batalion a Oblaka. O Vánocích pak dětské představení Pohádka zimního večera spojená s nadílkou pro žactvo.

V roce 1937 za režie St. Masáka byla hrána s velkým úspěchem známá opereta Na tý louce zelený. V roce 1939 byla sehrána známá hra bratří Mrštíků Maryša, Rozvod na zkoušku a Dekora.

V roce 1939 Tomášovic grunt, na Vánoce, kdy německá okupace sílila a byly zavřeny vysoké školy, byla vybrána hra s velmi přiléhavým názvem Zlomte okovy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':