Databáze českého amatérského divadla

Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Ostravská přehlídka pohádkových her. Amatérská scéna 2010, č. 2, s. 71.

Ostravská přehlídka pohádkových her

Ladislav Vrchovský

Letošní ročník ostravské postupové přehlídky souborů ucházejících se o účast na Popelce Rakovník 2010 přinesl sice kvantitativní pokles, ale zároveň také kvalitativní růst.
Ostravský soubor Jitřenka se přehlídky zúčastnil s dalším dílem svého „rumcajsovského“ seriálu, tentokrát pod názvem Jak Rumcajs o Manku málem přišel. Stejně jako v předchozím případě Rumcajsovy vánoční pohádky i tentokrát diváky nejvíce oslovil představitel hlavní role Petr Spurný. Potěšitelným faktem a nemalým příslibem do budoucna je, že se v souboru objevují další talentovaní herci. Stále však platí, že v současném repertoáru Jitřenky hraje nejdůležitější roli vysoká úroveň šermířských scén, neboť mužská část souboru se věnuje historickému šermu. Stále více se však projevuje i sklon k herectví jako takovému, a tak se lze jen těšit na další nové tituly.
Milým překvapením se stal výsledek práce krnovského souboru Červiven. Původní dramatizace prózy Evy Ibbotsonové Ostrov tet z pera vedoucí souboru a režisérky Petry Severinové oplývá zejména pohádkovou, výtvarně mimořádně inspirovanou scénografií a velmi kvalitními hereckými výkony. Příběh o dvojici dospívajících dětí, dívce a chlapci, kteří nejsou šťastni ve svých rodinách, neboť jejich rodiče neoplývají rodičovskou láskou, je v předloze umně propojen s kouzelným světem tří hodných tet, obývajících ostrov s mnoha pohádkovými bytostmi, utajený před civilizací. Téma vzájemné lásky a moudrosti je v případě inscenace Ostrov tet v podání Červivenu sděleno výsostně divadelními prostředky, je velmi komunikativní a oslovuje diváky všeho věku.
Odborná porota pracující ve složení Ladislav Vrchovský, Dušan Zakopal a Aleš Petrič doporučila tuto inscenaci k postupu na národní přehlídku Popelka Rakovník.
Také třetí uvedená inscenace přinesla příjemný divadelní zážitek. Tentokrát šlo o autorskou Vodnickou pohádku DS Magnet Bruntál. Kultivovaný herecký a pěvecký projev ženského dua autorek a hereček Dáši Höferové a Katky Šebestové, vyprávějící pohádku určenou dětem od tří let, byl nejvyšší kvalitou této inscenace. Největší rezervy u Vodnické pohádky bruntálských divadelníků jsou v kvalitě předlohy. Pokud se však soubor v budoucnu opře o dobrý dramatický text, a i takové se v repertoáru her pro děti od tří let dají nalézt, právě díky nemalému osobnostnímu i tvůrčímu a hereckému potenciálu souboru se i v tomto případě lze v brzké době dočkat velmi dobrého divadla hraného dospělými dětem.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':