Databáze českého amatérského divadla

Texty: Písek, HRUŠKA, Jaromír: Pohádkový víkend v Českém Krumlově - O Vendulce a Vitouškovi. Amatérská scéna 2010, č. 2, s. 22 - 23.

Neděli 28. března odstartovala pohádka Jaromíra Sypala O Vendulce a Vitouškovi divadelního souboru Prácheňská scéna z Písku. Tentokráte zvolili text, jehož potenciál je slibný. Jednoduchý příběh o tom, jak Vendulka lehkovážně upíše svou duši peklu za plný džbánek zlaťáků. Spolu s Vitouškem se pak vypraví do pekla vrátit džbánek se zlaťáky, aby získala zpět svou duši. A jak tomu v pohádkách bývá, láska jim pomůže překonat všechny pekelné nástrahy. Problémem inscenace byly v zásadě dvě věci. Za prvé ústřední pár herecky nezvládal zvolené úkoly a za druhé rytmus inscenace byl čtyřikrát pomalejší, než by bylo vhodné. Slušný Sypalův text je založen na vypointovaném dialogu, jehož vyznění vyžaduje jisté načasování, přesnou gradaci a intonační (významovou) zručnost. Navíc text nemá vyřešený konec, který inscenátoři nedodělali. Problém byl tedy v provedení textu, a nikoliv v jeho kvalitě. Motivace a situace je prostě třeba zahrát, vztahy jasně určit a konec dořešit za autora. Nicméně dramaturgicky u souboru vidíme zřetelný posun.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':