Databáze českého amatérského divadla

Texty: MICHÁLEK, Petr: Šesté Lounské divadlení - Kdo hledá, najde aneb Ženitba Balzamínova. Amatérská scéna 2010, č. 2, s.24 - 25.

Čtvrté představení bylo zároveň druhou režií Evy Andělové. Bulvární komedii ale tentokrát nahradila hra klasika N.V. Ostrovského Kdo hledá, najde aneb Ženitba Balzamínova v podání zcela začínajícího souboru Hynkovo hravé divadlo Litoměřice. Uznání patří už jen dramaturgické volbě, neboť tato hra umě tepe do hlupáků, a světe, div se, nepůsobí díky tomu zastarale. Sympatický je i dramaturgicko-režijní klíč: hra na Ostrovského, či ještě lépe hra s Ostrovským. Už jen to entrée, kdy všichni účinkující s úsměvem na lících zatančí a zapějí ruskou lidovou, patří k úspěšným částem představení. Navíc získáme jasnou informaci – jde o divadlo na divadle. Postupem času je sice tento princip nabouráván některými nejasnostmi – písnička o vodce, velmi nesourodé herecké výkony od civilu po grotesku, neujasněné obracení se do publika, komentáře na jevišti sedících spoluhráčů, a zase nedostatečné hraní situací.
Je to škoda, protože když se to podaří – jako například ve scéně, kdy Bělotělovová (bezchybná Dáda Králová) osamí s Balzamínovem, stojí to za to. Jsem proto velmi zvědav na další „omyly“ (jak říkával náš profesor Srba na JAMU) tohoto souboru.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':