Databáze českého amatérského divadla

Texty: Pražský soubor Vlast

DS Vlast byl založen v r. 1912 v Krči v sokolovně "V podzámčí". Soubor hrál do roku 1945 zejména v Lesním divadle v Krči, kde hrál pro návštěvníky tehdy hojně navštěvovaného výletního místa Pražanů, jímž Krčský les byl.

Z Lesního divadla se pak soubor přesunul do hotelu Klimeš, v němž působil do r. 1867. V této etapě své činnosti soubor inscenoval např. tyto hry: Evženie Grandetová, Sněhová královna, Lucerna, Babička, Maryša, Viníci bez viny, Sluha dvou pánů, Úsměvy a kordy, Měšťáci, Otec, Cesta na měsíc, Stromy umírají vstoje, Nešel tudy mladý člověk.

Po r. 1967 soubor přešel pod Závodní klub Dopravních podniků hl. m. Prahy-vozovna Pankrác, kde hrál v sále Život, který stál poblíž Autobusového nádraží Pankrác. Zde hrál především pro děti a účastnil se téměř všech pražských přehlídek pohádek pro děti, mezinárodní přehlídky v Ostravě, soutěžě Talent Prahy aj.

K 1. 7. 1975 soubor přešel na základě doporučení OKD Praha 4 do Branického divadla, které se rekonstruovalo. Členové souboru pomáhali při dokončovacích pracích společně se členy branického souboru a společně pak nastudovali hru "Jegor Bulyčov a ti druzí" pod názvem "Braník-Vlast".

Další hry zde vzniklé byly: O veselém hrobaři, Vodník Mařenka, Pohádka o beranicích, Dezentýři. Spolupráce obou souborů nesplnila očekávání, a tak soubor Vlast přešel v r. 1976 pod KD Zavadilka v Praze 6. Tehdejší ředitel KS Praha 4 však nedovolil odchod souboru s původním názvem Vlast, a proto se soubor na protest proti takovému jednání přejmenoval na "Divadlo bez názvu". Tehdy nastudoval hry: Ostrov stříbrných holubic, Elce pelce do pekelce, Sůl nad zlato, Sekyra na studánky, literární pásma "Lidická růže" a "Pro Tebe, lásko".

Když se v r. 1981 stavěl na sídlišti v Bohnicích KD Krakov, přešel soubor pod jeho zřizovatelství. Před dostavěním KD se zkoušelo v hostinci Barkádníků, pak v KD Krakov. Zde byly inscenovány hry: Popelka, Jedničky má papoušek, S Kašpárkem za pohádkou, Sudí na římse, Čertovy zlaté cvlasy, Tři bílé šípy, Káča a vodník, Zkoušky čerta Belínka, Mluvící prsten, Čarodějná brána. O líných strašidlech, Ženich pro čertici, Čert a Káča, Švec a čert, Moudrá ševcová, Kašpárek a Šmidra v Černém hradu.

V souboru v posledních desetiletích režírovali: Jiří Kobrle ( 1. 1. 1993), Jaroslav Vágner ( 1995), Zdena Pechatá, Dáša Kobrlová, Jan Zdychynec.

Od r. 1975 do poč. r. 1997 obdržel soubor na dvě desítky ocenění na přehlídkách pro děti za individuální i kolektivní výkony.

V letech 1989-1996 sehrál soubor celkem 95 představení.Zpracovala (17. 2. 1997) Mirka Hubínková(zkráceno, Ota Smrček)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':