Databáze českého amatérského divadla

Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Hanácký divadelní máj byl plný rozporů - Divadelní komedie. Amatérská scéna 2010, č. 4, s. 48 - 49.

Poslední z inscenací usilujících o postup do Vysokého n. J. byla Divadelní komedie B. Ahlforse v provedení DS Velké Opatovice. Představení bylo poznamenáno skupinkou „roztleskávačů“, kterou si soubor vzal s sebou do sálu dokonce dříve, než přišli diváci. Proč ne? Autor napsal hru o divadle a v textu s láskou hovoří o všem, co diváci, kteří přišli na představení, neuvidí, co se odehrává takzvaně „za oponou“. Klaka k divadlu patří. Dopsat text hry je legitimní, chci-li sdělit názor, mohu doplnit autora po svém. V daném případě se nabízela cesta: postava Matyldy, divadelní režisérky, mohla na začátku, jakoby v prázdném sále, nacvičovat s „klakou“ roztleskávání a určovat, kdy se budou dovezení příznivci smát. Ti tímto splní svoji roli, a nadále sedí v hledišti a chovají se jako ostatní publikum, tedy baví se společně s ním – a bude pravdivě přiznáno, co se občas na divadle skutečně děje. K této pravdě se však soubor nedopracoval. A „příznivci“ v hledišti se nakonec stali nechtěnými škůdci, neboť otravovali a rušili, což se projevilo v divácké reakci a poznamenalo ji negativně.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':