Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ledenice: KROUPA, Pavel: Pohádkové loutky vytvořil podle ledenických štamgastů. Loutkářský soubor Krajánek z Ledenic si nyní připomíná výročí 35 let své činnosti.

Českobudějovický deník – Moje Českobudějovicko 15. 8. 2010
________________________________________
Pohádkové loutky vytvořil podle ledenických štamgastů
Ledenice - Loutkářský soubor Krajánek z Ledenic si nyní připomíná výročí 35 let své činnosti.
Autor: Pavel Kroupa
Přibližně padesátkou vlastních her, zejména pohádek, se může pochlubit loutkářský soubor Krajánek z Ledenic. V letošním roce si připomíná výročí 35 let své činnosti.
„Když se tady založilo počátkem padesátých let truhlářské družstvo, vznikl při něm i pěvecký sbor. Na soutěžích jim to ale moc nešlo, tak dostali doporučení, aby se věnovali jinému žánru, třeba loutkovému divadlu. Protože to byli recesisti, tak začali hrát loutkové divadlo bez loutek,“ vzpomíná jeden ze zakládajících členů souboru a bývalý dlouholetý starosta městyse František Jelínek.
V polovině sedmdesátých let dostali Ledeničtí nové dřevěné loutky a mohli se tak začít zúčastňovat většího počtu divadelních přehlídek. Dnes má sbor k dispozici kolem 300 loutek, z nichž mnohé vytvořili místní řezbáři Martin Míka a František Fink. „Rodina Finkova bývala třetí nejvýznamnější loutkářskou rodinou v Čechách. Pan Fink tady koupil dům a opravy loutek jsou jeho největší zálibou. Některé pohádkové postavy vytvořil třeba podle štamgastů z místní hospůdky,“ usmívá se František Jelínek. Největším úspěchem souboru byla trojnásobná účast na loutkářském setkání v Chrudimi. „Za těch pětatřicet let prošlo souborem kolem sedmdesáti lidí, kteří mají na sebe ty nejkrásnější vzpomínky,“ popisuje současná vedoucí souboru Zdeňka Zaimlová.
Stálá expozice
Hlavním úkolem, který si nyní soubor dal, je vytvoření stálé expozice loutek v Ledenicích. Doposud je totiž většina z nich uložena v bývalém kině, které má však omezenou kapacitu a ne všechny se sem proto vejdou.
Určitou nevýhodou těchto prostorů je podle Zdeňky Zaimlové i fakt, že je zde poměrně vlhko a to může loutkám škodit.
Se všemi loutkami se mohli nyní zájemci seznámit na výstavě, která se konala o víkendu při příležitosti ledenické pouti v sále U Králů. Jsou mezi nimi dokonce i historické unikáty, které pocházejí z pozůstalosti nejznámější české loutkářské rodiny Matěje Kopeckého. Ti, kteří to o víkendu do Ledenic nestihli, však nemusí věšet hlavu. Výstavu si mohou prohlédnout i po oba zbývající srpnové víkendy.
„Otevřena bude i během září, kdy bychom sem rádi dostali na exkurze nejrůznější školy a školky. Pro veřejnost ji zpřístupníme na základě individuálních dohod,“ plánuje Zdeňka Zaimlová.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':