Databáze českého amatérského divadla

Texty: Poniklá, SCHEJBALOVÁ, Pavlína: O loutkářském nadělení v Čechách 2010 - Exnarová, Alena: Turnovský drahokam, 20.–21. 3. 2010 - Jenovefa.

První doporučení do programu LCH získal DS J.J. Kolár při TJ Sokol Poniklá s inscenací Jenovefa (Tomáš Hájek podle textů kočovných loutkářů). Jenovefa je prvním vykročením tohoto činoherního souboru na pole loutkového divadla, nicméně je na místě podotknout, že autor předlohy a režisér inscenace T. Hájek absolvoval v minulých letech několik seminářů na Loutkářské Chrudimi. Už samotný text je dobrým východiskem pro kvalitní inscenaci, je psán sice košatým jazykem starých loutkářů, ale dějovou linku vede přímočaře k cíli. Vše se odehrává jednak na paravánu jednoduchými javajkami vlastní výroby, jednak v menším okénku v paravánu plošnými loutkami a předměty znázorňujícími celkový pohled na krajinu a boje v ní se odehrávající, nebo naopak některé detailní záběry. Javajky vládnou razancí, přesným načasováním a čitelností gest, až po závěrečné zatlačení očí Jenovefě. Pohledy na krajinu a především znázornění situace a akcí na bitevním poli jsou nápadité a výstižné. Proměny mezi krátkými sekvencemi střídajícími se v obou zmíněných prostorech jsou vyplněny hudbou či zvukem. I přesto by celku prospělo ještě rychlejší střídání proměn. Ale to je jen drobnější vada na kráse. Jenovefa bývala jedním z titulů tradičních kočovných loutkářů, a také v novějších dobách vycházejí obvykle divadla a soubory z těchto marionetářských tradic. Inscenace souboru z Poniklé je rozhodně přínosná použitím netradičních jevištních prostředků pro interpretaci této tradiční loutkářské látky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':