Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBALOVÁ, Pavlína: O loutkářském nadělení v Čechách 2010 - Ipser, Jaroslav: Krajská přehlídka loutkářských souborů v Chrudimi, 20.–21. 3. 2010.

O loutkářském nadělení v Čechách 2010
Ze zpráv porotců jednotlivých regionálních přehlídek amatérského loutkového divadla připravila Pavlína Schejbalová.

Stejně jako loni požádala jsem jednotlivé porotce o stručné zprávy. Přehlídek proběhlo deset, oslovených autorů bylo osm. Letošní apel na stručnost byl ještě hlasitější, a tak se v následujících řádcích dočtete podrobněji o souborech a jejich inscenacích nominovaných či doporučených na letošní Loutkářskou Chrudim (LCH) a jen velmi stručně o ostatních. Zároveň byl kladen důraz na to, aby bylo zřejmé, s jakými textovými předlohami a s jakými druhy loutek soubory pracují. Ukázalo se, že v převaze byly inscenovány dramatizace a adaptace textů původně neurčených pro loutky (téměř 50 procent textů). Druhou polovinu textů tvoří původní předlohy pro loutkové divadlo, a to jednak starší hry, jednak texty současné. Z hlediska použitých loutek „vedou“ marionety (přibližně 27 procent inscenací), za nimi v těsném závěsu se umístily maňásci (přibližně 18 procent). Hranici deseti procent ještě překročili manekýni a také „různé předměty“, tj. hračky a jiné věci využité pro loutkové divadlo. Stejně často jako manekýni byly v uvedených loutkářských inscenacích použity kombinace loutek (tj. více druhů najednou). Nejvzácněji se vyskytly javajky, plošné loutky, spodové loutky. Některé soubory vedle loutek pracují také se stínohrou a černým divadlem, jde o výjimky. (Výše uvedenou „statistiku“ přijměte, prosím, jako zajímavost, protože jednak vstupní informace nebyly stoprocentně přesné, jednak by to v mnoha případech ani nebylo možné. Koneckonců, jde o divadlo…)

Krajská přehlídka loutkářských souborů v Chrudimi, 20.–21. 3. 2010
Jaroslav Ipser

Na místní Malé scéně divadla Karla Pippicha se 20. března představil nejprve domácí LS Kacafírek s vlastní dramatizací textu Jaroslava Halpacha Pohádka z vigvamu: Niagara. V inscenaci kombinuje stínohru, tyčové loutky a „živáky“. Porota ve složení Jaroslav Ipser, Jana Plítková, Jaroslav Jung po slibu, že na inscenaci bude ještě hodně pracovat, doporučila soubor do programu Loutkářské Chrudimi. Přehlídkové představení bylo zároveň premiérou, což bylo znát. Chyběl pohled nezúčastněných očí na hru. Jednoduchá scéna je tvořena dvěma vigvamy. V nich se odehrává stínová část představení. Co se děje venku, je sehráno jednoduchými spodovými tyčovými loutkami a živáky. Bylo by dobré upřesnit některé stínové symboly. Mezi vigvamy teče jmenovaná řeka či vodopád, domov ducha Niagary, který příběh vypráví, hudebně doprovází a vytváří tím tajemnou atmosféru. V závěrečné části pomůže sužované hrdince v boji proti zlému a chamtivému šamanovi a málem sám zhyne, neb nemůže překonat šamanovo kouzlo. Náhodou a na poslední chvíli je slabé místo síly šamana objeveno. Boj soupeřů i objev tamburíny, symbol moci šamana je třeba zpřesnit a vygradovat. Ke své škodě soubor zatím nevyužil k stínovému hraní vodopád. Modré nebo zelené světlo by vykonalo své a oživilo hru. Inscenace je ještě neusazená, soubor se ale připomínkami poroty inspiroval a slíbil pracovat na zdokonalení. Porota ocenila snahu o vlastní tvorbu i nezvyklé spojení použitých prostředků a hudební složku inscenace.
LS Kacafírek Chrudim (mladí) autorsky zpracoval námět Bohumily Doležalové v inscenaci Náramně vzácná věc a Kašpárek a představení odehrál marionetami na nitích. Jaroslav Filipi z Chrudimi napsal a válcovými marionetami zahrál inscenaci Drak. Duo Libor Štumpf a Piotr Kochanovwski jsou podepsáni pod autorskou inscenací Pepelko, která jako druh loutek používá maňásky. LS Ahoj z Chrudimi zahrál představení Duše autora Libora Štumpfa za pomoci marionet na nitích. Svou inscenaci podle lidové písně Když jsem já sloužil představili Miroslav Alexa Čenda z Chrudimi (dramatizace Libor Štumpf a Miroslav Alexa) za pomoci spodových, látkových a plošných loutek. LS Čtyřlístek z České Třebové předvedl svou inscenaci Krylovových Dvou bajek, kde spolupracuje „živák“ s plošnými loutkami a trikovou marionetou. Jako host přehlídky vystoupil Jan Petráš se svou Popletenou pohádkou, ve které jsou kromě „živáka“ k vidění malé marionety na drátě.

www.amaterskascena.cz. AS 2010/3, s. 40.

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':