Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBALOVÁ, Pavlína: O loutkářském nadělení v Čechách 2010 - Ipser, Jaroslav: Krajská přehlídka loutkářských souborů v Chrudimi, 20.–21. 3. 2010 - Pohádka z vigvamu: Niagara.

Na místní Malé scéně divadla Karla Pippicha se 20. března představil nejprve domácí LS Kacafírek s vlastní dramatizací textu Jaroslava Halpacha Pohádka z vigvamu: Niagara. V inscenaci kombinuje stínohru, tyčové loutky a „živáky“. Porota ve složení Jaroslav Ipser, Jana Plítková, Jaroslav Jung po slibu, že na inscenaci bude ještě hodně pracovat, doporučila soubor do programu Loutkářské Chrudimi. Přehlídkové představení bylo zároveň premiérou, což bylo znát. Chyběl pohled nezúčastněných očí na hru. Jednoduchá scéna je tvořena dvěma vigvamy. V nich se odehrává stínová část představení. Co se děje venku, je sehráno jednoduchými spodovými tyčovými loutkami a živáky. Bylo by dobré upřesnit některé stínové symboly. Mezi vigvamy teče jmenovaná řeka či vodopád, domov ducha Niagary, který příběh vypráví, hudebně doprovází a vytváří tím tajemnou atmosféru. V závěrečné části pomůže sužované hrdince v boji proti zlému a chamtivému šamanovi a málem sám zhyne, neb nemůže překonat šamanovo kouzlo. Náhodou a na poslední chvíli je slabé místo síly šamana objeveno. Boj soupeřů i objev tamburíny, symbol moci šamana je třeba zpřesnit a vygradovat. Ke své škodě soubor zatím nevyužil k stínovému hraní vodopád. Modré nebo zelené světlo by vykonalo své a oživilo hru. Inscenace je ještě neusazená, soubor se ale připomínkami poroty inspiroval a slíbil pracovat na zdokonalení. Porota ocenila snahu o vlastní tvorbu i nezvyklé spojení použitých prostředků a hudební složku inscenace.
LS Kacafírek Chrudim (mladí) autorsky zpracoval námět Bohumily Doležalové v inscenaci Náramně vzácná věc a Kašpárek a představení odehrál marionetami na nitích.

www.amaterskascena.cz. AS 2010/3, s. 40.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':