Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lipí, Olga Salonová, inf. o oponě 2010

LIPSKÁ OPONA

Na hasičské schůzi domluveno převezení opony do ,, přírodního ateliéru,, na Přibyslavi, kde bude zadarmo a profesionálně nafocena panem Ctiborem Košťálem v rámci oslav Dne Výčepního listu. Tyto oslavy pořádali Petr a Eva Rýgrovi 4. července 2009 na zahradě jejich Rodinného výčepu v Přibyslavi v Hunčovských horách. Zahájilo je Divadlo na tahu, které pod režijním vedením Andreje Kroba zahrálo hru Václava Havla Vernisáž. Dále se představila dvojice arabských bardů Rashid a Marwan pořadem Básnický trojúhelník ve dvou, složeným z písní a básní v arabštině, francouzštině a češtině. Z dávné hudby mezi mezi kostelem a krčmou čerpala rodinná kapela Vlastislava Matouška. Dále vystoupil Karel Kryštof Navrátil s příležitostným extemporiálním seskupením. Mezi těmito umělci se zlatě zaskvěla i naše opona. Při příležitosti připomenutí sta let, které uplynuly od zboření pekelského mlýna, byla jeho podoba vzkřísena starou divadelní oponou z Novákova hostince, na které je právě pekelský mlýn zobrazen. Tato zároveň posloužila jako ateliérové pozadí pro památeční fotografování v dobově oblečených ,,výčepníku“ a jejich hostů. Fotografie byly následně v hojném počtu otištěny v osmnáctém vydání Výčepního listu. Oponě – a nejen jí – to tam moc slušelo.
Opona, kterou opatruje náš sbor dobrovolných hasičů, byla z lipské knihovny odvezena již v pondělí 29. 6., protože nepršelo a přivezena 9. 7., kdy se rozpršelo ihned po jejím uložení na knižních policích.
Stěhovat oknem a na lanech (tak prý vždy naši hasiči oponu stěhují) nebylo třeba, neboť okno ve verandě školy se dalo otevřít a opona se snadno snesla po schodech.
Kromě opony letos na Dni výčepního listu účinkovala i polní kuchyně lipských hasičů.

Dle vyprávění a vzpomínek pana Stanislava Špačka z čp. 120 byly na Lipí dříve opony tři. Jednu vlastnil Spolek mládežnické strany lidové. Výjev na ní zobrazený – Libuše věští slávu Prahy. Druhou – Pekelský mlýn – vlastnil Spolek Turínský. Na třetí oponě byla zobrazena Lipská náves.
Zachovala se pouze jediná – Pekelská. Ostatní opony byly zničeny.

Další informace o oponě máme ze zdroje nejvěrohodnějšího, dcery pana hostinského Jana Nováka, Olgy Salonové.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':