Databáze českého amatérského divadla

Texty: FELZMAN, Rudolf: Poctivý, ale nejednoznačný Josefův Důl - Babička v trenkách. Amatérská scéna 2010, č. 4, s. 43 - 44.

Přehlídku zahájil DS TJ Sokol Bozkov hrou Babička v trenkách, kterou před dvěma lety napsal Vlastimil Peška pro své Ořechovské divadlo. Bozkovští po ní sáhli především jako po komediální předloze s možností uplatnit své hudební a pěvecké schopnosti. Jednotlivé postavy byly autorem šity přímo na tělo původním představitelům, ale i noví herci – byť typově odlišní – si ve svých rolích povětšinou našli svůj adekvátní výraz. Režisér Jiří Doubek se nepokoušel o originální řešení, vyšel jak ze značně podrobných autorských scénických poznámek, tak i zřejmě ze znalosti inscenace Ořechovských. Toto nevnímáme jako chybu, spíše bychom očekávali větší rozehrání akcí na jevišti v bohatším aranžmá postav, které se ve stísněnějším prostoru mnohdy i překrývaly. Nejtěžší ale bylo naplnění žánru vaudevillu, o němž je řeč hned v prologu hry, a to vyžaduje těsné provázání mluvených a zpívaných částí. Ve střihových scénách komentářů Stely (nadějná herecká novicka Nela Volná) k ilustrujícím obrazům vadily dlouhé prodlevy v celkovém temporytmu, takže inscenace vyznívá spíše jako příjemný kabaret sestavený z volně navazujících čísel.

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':