Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olešnice, o. Blansko, inf. Jiří Bušina o oponě 090923

090923 Jiří Bušina:
1. Olešnice na Moravě.
V Olešnici na Moravě byla vybudována první zděná divadelní budova na Moravě. Pro ni byla v letech 1878 – 1879 namalována malířem Antonínem Bohdanským z Poličky opona.
Když byla tato stará divadelní budova 27.června 1938 nabídnuta Josefu Konrádovi ke zbourání, byla opona napnuta do rámu a uložena v Katolickém domě, kam se divadelní činnost přemístila. Vydržela zde, otočena obrazem ke stěně na jevišti téměř 50 let.
Teprve v roce 1985, kdy MNV přistoupil ke generální rekonstrukci a přestavbě této budovy na tělocvičnu TJ.Sokol, byla přítomnými zedníky při demoličních pracích nalezena. Objev nebyl přijat s nadšením.Oponu vytrhli z rámu a přikryli s ní hromadu čerstvě nabouraných cihel na přilehlé zahradě. Naštěstí si toho všiml učitel Josef Abraham a podal o tom zprávu na veřejné schůzi večer v sokolovně. Zástupci MNV slíbili, že věc vyřeší. Opona byla nabídnuta Moravskému muzeu v Brně. V té době však byla nadšenými občany obce odnesena a uschována na 7 let na půdě jednoho občana. Opona se hledala, ale nakonec se na vše zapomnělo.
V roce 1992 bylo díky péči a ochotě obecního úřadu zajištěno její restaurování. Nelehkého úkolu se ujal místní občan František Bednář. Plátno, na němž byla namalována, bylo značně poškozeno, zejména při okrajích. Muselo být zpevněno, všechny barvy oživeny. Těžkosti byly již s umístěním celého díla o rozměrech 2,5 x 6 metrů. Nakonec oprava probíhala v průjezdě domku paní Františky Doskočilové. Opravy trvaly 4 měsíce – od června do konce září. Náklady činily 20 000,- Kč. Opona byla potom umístěna na čelní stěně Katolického domu, aby připomínala již jedinou památku na Olešnické divadlo.
V současné době je opona umístěna v Regionálním muzeu v budově Městského úřadu Olešnice.
Jiří Bušina

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Olešnice, opona, Bájná krajina se lvy, Bohdanský, Antonín, 1879, muzeum


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Olešnice, opona, Bájná krajina se lvy, Bohdanský, Antonín, 1879, muzeum