Databáze českého amatérského divadla

Texty: Pardubice, nová opona, soubor článků

OPONA V HISTORICKÉ BUDOVĚ VČD
Stará opona
30. března 1931 měli návštěvníci pardubického divadla naposledy možnost vidět nádhernou malovanou oponu, jejímž tvůrcem byl mistr František Urban. V průběhu večerního představení operety Čeští muzikanti vypukl v provazišti požár, který během dvou minut zachvátil celé jeviště. Navzdory pohotové pomoci účinkujících herců a všech zaměstnanců divadla se nepodařilo zabránit obrovským škodám, které stály městskou pokladnu v té době velmi vysokou cenu – tři čtvrtě milionu korun. Zhoubné plameny pohltily i oponu.
Sbírka
O Vánocích 2001 vyhlásil ředitel VČD Petr Dohnal spolu s primátorem Pardubic Jiřím Střítezským sbírku na oponu novou. Divadlo šlo v roce 2002 do rekonstrukce interiéru a tak by nová opona vhodně doplnila renovované prostoru historické budovy městského divadla.
Vzniknou měla replika staré opony, kterou realizoval akademickým malířem Václavem Špale.
Svým příspěvkem se mohl stát každý občan vlastníkem symbolické části opony. Zakoupením pohlednice za 40 Kč se stal vlastníkem symbolických 10 cm2 opony. Peněžním darem v libovolné výši se mohl každý mohl stát vlastníkem symbolického 1 cm2 opony za každé 2 koruny. Při darované částce nad 999 korun každý obdržel certifikát o symbolickém vlastnictví části opony. Drobní dárci mohli na obnovu opony přispět také do kasičky ve foyer divadla.
Certifikáty byly předávány v den premiéry v ředitelském salónku VČD, při darované částce nad 4999 korun pak na jevišti VČD.
Poměrně rychle se do února vybralo čtvrt miliónu korun. "První série pohlednic byla již vyprodána a prodává se druhá. Jsme opravdu příjemně překvapeni velkým ohlasem na sbírku. Je vidět, že pardubičtí diváci mají své divadlo rádi, za což jim patří náš srdečný dík," svěřil se ředitel divadla Petr Dohnal.
VČD bude zorganizovalo i několik benefiční představení a koncertů na konto opona. Na Jarním bále se při dražbě maličkostí z divadelního zákulisí a částí staré opony divadla získalo 24 000,- Kč. Benefiční představení hudební komedie Noc na Karlštejněpřineslo na konto úctyhodných 112 500,- Kč.
ms červen 2002

Divadelní harlekýn již visí
Malovaná opona divadla opravdu bude. Díky všem milovníkům pardubického stánku Thálie chybí na kontě veřejné sbírky již „jen“ necelých sto tisíc korun k potřebné částce.
Součást opony – takzvaný harlekýn, který vykrývá horní portál jeviště, se 1. října přestěhoval z malírny v divadelním dvoře na své pravé místo nad jevištěm. Přenos harlekýna byl vskutku dramatický, desetimetrový tubus obmotaný harlekýnem přenášeli za doprovodu fotografů a novinářů skoro všichni technikáři. Namáhavá práce se však vyplatila a malovaný harlekýn bez jediné újmy na kráse již zdobí jeviště.
Akademický malíř Václav Špale se svými spolupracovníky začal harlekýna malovat v polovině září, samotné malbě však předcházelo mnoho hodin, dnů a měsíců studia a příprav.
Malbu repliky secesní opony Františka Urbana, která shořela 30. března 1931, zahájí Václav Špale v průběhu listopadu. Diváci ji pak poprvé spatří přesně o půlnoci na Štědrý den.
RaS listopad 2002

Nová opona představena veřejnosti
Na Štědrý den roku 2002, přesně po roce od začátku sbírky na obnovu opony, měli první návštěvníci divadla možnost vidět novou malovanou oponu. 11. ledna se pak konalo její slavnostní odhalení pro zvané hosty a dárce většího finančního obnosu na konto opona, za účasti primátora města Ing. Jiřího Stříteského, autora opony akademického malíře Václava Špaleho i architekta rekonstrukce divadla Ing. Miroslava Řepy. Před dlouho očekávaným představením opony se ještě konala vernisáž výstavy „Múzám, městu, národu“ o divadelních oponách v Čechách a na Moravě v 19. až 21. století, kterou můžete ve foyer divadla navštívit do konce února. Výstava dr. Kreuzigera měla premiéru již ve Státní opeře v Praze při příležitosti tamního odhalení malované opony.
Protokolární otevření „kasičky“.
foto archiv VČD
Před večerním představením (na programu byla oblíbená komedie Antonína Procházky Ještě jednou, profesore s Jiřím Kalužným v hlavní roli a v režii samotného autora) všechny přítomné čekala také vernisáž výstavy „Múzám, městu, národu“ o malovaných oponách v Čechách a na Moravě v 19. až 21. století. Tato výstava Dr. Kreuzigera měla premiéru již ve Státní opeře v Praze při příležitosti tamního odhalení malované opony.
11. ledna, hned po konci představení, byla také definitivně ukončena sbírka na novou oponu pardubického divadla. Na poslední chvíli se sešlo ještě posledních pár darů, i herecký pár manželů Novotných vhodil do kasičky nějakou sumičku. Definitivní tečku ke sbírce učinil primátor Stříteský symbolickou korunou. Tím definitivně skončila možnost přispět na dovybavení technického zázemí opony. Dárci, kteří věnovali divadlu více jak tisíc korun a získali pamětní certifikát, budou jmenovitě zapsáni na desce ve foyer divadla.
Všichni abonenti a drobní dárci teď mají možnost vidět oponu při představeních, při kterých to bude technicky možné. Dále se bude malovaná opona používat jen při slavnostních příležitostech jako jsou např. premiéry, derniéry, benefice, Světový den divadla atd.
Sbírka na novou oponu pardubického divadla uzavřena
Ve stejný den, kdy byla nová opona představen veřejnosti, byla definitivně ukončena i roční sbírka na novou oponu pardubického divadla. Po spočítání finančních darů, výnosů z benefičních představení a prodeje pamětních pohlednic i drobných darů do kasičky se celková částka vyšplhala na úctyhodný 1 042 728,10 Kč!
Nová opona pardubického stánku Thálie je oponou slavnostní, bude se tedy používat jen při slavnostních příležitostech jako jsou např. premiéry, derniéry, benefice, Světový den divadla atd. Přesto ji všichni abonenti a drobní dárci v průběhu roku uvidí, a to při představeních, při kterých to bude technicky možné.
RaS ms leden 2003
VČD děkuje všem, kteří přispěli na novou oponu.
________________________________________

Pardubické divadlo hledá dědice autorských práv Františka Urbana
Pardubické divadlo hledá dědice autorských práv Františka Urbana
PARDUBICE 12. července (ČTK) - Dědice autorských práv malíře Františka Urbana zatím marně hledá pardubické divadlo. Kontakt s nimi chce navázat dříve, než začne s výrobou repliky původní opony, kterou Urban pro divadlo namaloval. Opona shořela v roce 1931, výroba nové začne po prázdninách, řekl dnes ČTK mluvčí divadla Radek Smetana.
Replika malované opony vznikne ve zrekonstruovaných dílnách divadla. Vytvoří ji akademický malíř, scénograf a restaurátor Václav Špale, který již několik měsíců studuje dochované materiály. "Zatím se bohužel nenašlo žádné barevné vyobrazení staré opony," dodal Smetana.
Výroba nové opony bude stát přes milión korun. Divadlo, jehož zřizovatelem je město, se rozhodlo získat peníze veřejnou sbírkou. "Byla zahájena na Štědrý den loňského roku, přináší měsíčně přibližně 100.000 korun. K dnešnímu dni je na kontě již přes šest set tisíc korun, což je přibližně polovina požadované částky na rekonstrukci," řekl Smetana.
Peníze na výrobu získává divadlo prodejem pamětních pohlednic s rytinou, podle níž Urban oponu maloval. Vydalo také certifikáty, jejichž prostřednictvím si zájemci kupují symbolické části opony. Zaměstnanci a herci divadla přispívají na honoráři za benefiční představení. Další plánují na 14. září, kdy na hradě Kunětická Hora odehrají hudební komedii Noc na Karlštejně.
Repliku malované opony by měli diváci vidět na konci letošního roku ve zrekonstruované městském divadle. "Počítáme, že stejně jako jsme na Štědrý večer zahajovali sbírku, po roce představíme oponu," řekl před časem ČTK ředitel divadla Petr Dohnal.
Nataša Hradní kš

www.divadlo.cz

090608 Radek Smetana 603 537 891, 602 595 016

Související Pojmy

Související Obrázky

Pardubice,  nová opona
Pardubice, opona 2


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Pardubice,  nová opona
Pardubice, opona 2