Databáze českého amatérského divadla

Texty: Pardubice: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 66, 67

PARDUBICE, Městské divadlo

Návštěvníci pardubického divadla měli 30. března 1931 naposledy možnost vidět malovanou oponu, jejímž tvůrcem byl František Urban. V průběhu večerního představení operety Čeští muzikanti vypukl v provazišti požár, který během dvou minut zachvátil celé jeviště. Navzdory pohotové pomoci účinkujících herců a všech zaměstnanců divadla se nepodařilo zabránit obrovským škodám, které stály městskou pokladnu v té době velmi vysokou cenu – tři čtvrtě milionu korun. Zhoubné plameny pohltily i oponu. Pardubičtí diváci si ve veřejné sbírce vybrali finanční
prostředky na její obnovu.

• Repliku opony pestrými barvami a novými motivy obdařil v roce 2002 Václav Špale.

FRANTIŠEK URBAN (1868 Praha – 1919 Praha) malíř a dekoratér věnující se převážně sakrální malbě a ilustracím. V letech 1885–1893 studoval pražskou UMPRUM (u Ženíška). V jeho návrzích kostelních oken (například kostela sv. Ludmily v Praze, sv. Bartoloměje v Kolíně, sv. Petra a Pavla na Vyšehradě) se projevuje vliv secese. Maloval i oponu v Litomyšli a výzdobu stropu v Divadle na Vinohradech.

VÁCLAV ŠPALE (1950 Mladá Boleslav) se věnuje malbě, kresbě, ilustraci, scénografii, tvorbě objektů a instalací, je restaurátorem nástěnných maleb. V letech 1971–1977 studoval pražskou AVU (u profesora Jiroudka), je členem Spolku výtvarných umělců Mánes a sdružení restaurátorů REART Praha. Je dramaturgem akcí, spoluautorem a scénografem divadelních projektů Sdružení SERPENS, které spoluzakládal.

Související Pojmy

Související Obrázky

Pardubice,  nová opona
Pardubice, stará opona


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Pardubice, stará opona
Pardubice,  nová opona