Databáze českého amatérského divadla

Texty: Bělá u Pecky: : heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 78

Práce je jednou z nejambicióznějších divadelních realizací Miloše Středy, který pracoval v malírně Vinohradského divadla a posléze se stal malířem dekorací. Jeho firma, založená v Miletíně, dodávala mj. opony, prospekty a kulisy ochotnickým souborům celého Podkrkonoší. Jde o práci školeného malíře, který vycházel z obdivu k dílu tvůrců generace Národního divadla (zejména Františka Ženíška). Středa oponou oslavil českého Sokola jako moderní společenské hnutí symbolizované sokolem letícím s ratolestí v zobáku nad panoramatem budoucího města.
Tomáš Vlček

Oponu se stejným tématem jako pro Bělou namaloval Miloš Středa také pro ochotníky ve Mžanech.

MILOŠ STŘEDA (1892 Jablonec nad Nisou – 1971 Hořice), uměleckoprůmyslový výtvarník a malíř divadelních dekorací. V letech 1907–1911 se učil v malířském atelieru Františka Sklenáře v Přerově, poté působil u Františka Bubeníčka v Olomouci (kostelní práce) a v malírně Vinohradského divadla v Praze. Ve dvacátých letech 20. století založil malířský divadelní ateliér v Miletíně a vybavoval kulisami, prospekty a oponami ochotnická jeviště v okolí. Působil i jako ředitel loutkového divadla v Hořicích.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':