Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hlinecko, Zápis Vesnických masopustních obchůzek a masek na Hlinecku na seznam UNESCO, 2010

Zápis Vesnických masopustních obchůzek a masek na Hlinecku na seznam UNESCO
www.mkcr.cz, 18. listopadu 2010

Mezivládní výbor UNESCO pro zachování nemateriálního kulturního dědictví, jehož členem je od letošního roku i Česká republika, rozhodl při svém zasedání v Nairobi (Keňa) dne 16. listopadu t. r. o zápisu "Vesnických masopustních obchůzek a masek na Hlinecku" do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva.

Na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva byl dosud uveden jen jediný český fenomén z oblasti tradiční lidové kultury České republiky – dodnes spontánně tančený tanec mladých mužů odcházejících na vojnu − Slovácký verbuňk.

Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou po několik generací udržovány v nezměněné podobě v obcích mikroregionu Hlinecko - Studnice, Vortová, Hamry a Hlinsko – místní část Blatno. V posledních desetiletích k jejich studiu, vhodné prezentaci a odborné dokumentaci přispělo blízké odborné zázemí Souboru lidových staveb Vysočina (detašované pracoviště NPÚ, ú. p. Pardubice). Na zpracování velmi náročné nominace, v níž bylo třeba prokázat - mimo jiné - svébytnost a životaschopnost tohoto nemateriálního statku, spolupracovalo Ministerstvo kultury a Národní ústav lidové kultury ve Strážnici spolu s dotčenými obcemi a Ministerstvo kultury ji předložilo se souhlasem společenství místních občanů, kteří se k tomuto dědictví hlásí.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':