Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Národní divadlo - František Ženíšek: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 132-133

PRAHA, Národní divadlo - František Ženíšek

Génius, studie Františka Ženíška k oponě Národního divadla
• Olej na plátně, 59 x 58 cm, i. č. O 4616, fotografie©2010 Národní
galerie v Praze

Návrh Ženíškův skutečně nejjednodušeji a nejvhodněji za předmět návrhu svého zvolil alegorii Dokončení stavby Národního divadla v podobě ušlechtilé postavy ženské, jež provázena jsouc Hudbou, Komedií a hošíkem radostnými fanfárami zvěstujícím pamětihodnou událost, s pažemi triumfálně pozdviženými a v rukou svých držíc věnec vavřínový a ratolest palmovou, vznáší se nad červánky vycházejícího slunce.
Světozor, 1880, s. 143

Na oponě se uprostřed vznášel Génius s vavřínovým věncem v pravé a s palmovou ratolestí v levé ruce. Vpravo byla alegorická postava Hudby a vlevo Dramatu. Pod oponou byl vlys, který připomínal Mánesův „Život na panském sídle“. Drobné postavičky vykládaly z velké nákladní lodi stavivo k Chrámu znovuzrození. Vlevo byla alegorická postava Prahy a vlevo Vltavy.
Dobromila Lebrová

> Blažíčková-Horová, Naděžda (ed.): František Ženíšek (1849–1916). Praha, NG 2005

FRANTIŠEK ŽENÍŠEK (Praha 1849 – Praha 1916) byl malíř a kreslíř, patřil k první generaci umělců Národního divadla. Od roku 1863 studoval na pražské AVU, o dva roky později střídavě i na vídeňské. V letech 1885–1896 vedl ateliér figurálního kreslení na pražské Uměleckoprůmyslové škole, roku 1896 se stal profesorem AVU. Byl členem Umělecké besedy a Jednoty výtvarných umělců. Jeho práce se vyznačují idealizující korektní formou a akademickou uhlazeností v duchu soudobé novorenesance. Kromě první opony Národního divadla vytvořil i osm alegorických postav na jeho stropě. Navrhl rovněž lunety pro Národní muzeum a nástěnné obrazy v Grégrově sálu Obecního domu. Ve své době byl vyhledávaným umělcem a kromě historické malby maloval i portréty.


Popisek:
První opona Národního divadla, vytvořená Františkem Ženíškem, shořela 13. srpna 1881. Návrh jejího středního pole z roku 1880.
• Olej na plátně, 60 x 77 cm, i. č. O 10795, fotografie©2010 Národní galerie v Praze

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, Národní divadlo, František Ženíšek, Studie k první oponě Národního divadla


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Národní divadlo, František Ženíšek, Studie k první oponě Národního divadla