Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jabkenice, Praha, Národní divadlo: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 138-139

JABKENICE, okres Mladá Boleslav

Opona pro spolek divadelních ochotníků Hálek v Jabkenicích, zřejmě z dvacátých let 20. století, je přímo kvintesencí podoby opon tohoto typu. Reálné Národní divadlo v pozadí se hlásí k idejím a cílům českého divadla, ale vyjadřuje také tichý sen většiny českých ochotnických souborů: alespoň maličko dělat takové divadlo, jaké se provozovalo v této „národní divadelní instituci“, alespoň trochu se přiblížit jeho stylu. Tančící postavy v popředí pod jakýmsi sloupem, jenž nepochybně odkazuje k antice, jsou svou fiktivní symbolikou patetickou oslavou divadla, jeho velkého a vznešeného poslání, jeho božského původu, což se od Hynaisovy opony trvale vrací. A ty dva poodhrnuté cípy opony na kraji nemají nikoho nechat na pochybách, že jde o divadlo. Většinou jsou tyto cípy červené, ateliér Petránek, jenž vybavil mnohá ochotnická jeviště dekoracemi i oponami, je pro Jabkenice namaloval oranžové.
Jan Císař

Popisek obrázku:
Jabkenice, okres Mladá Boleslav
Národní divadlo - láska a vzor venkovských ochotníků

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':