Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2001, č. 1, s. 25, Jakub Hulák.

Smutná zpráva o Daně Svozilové

Nečekaně a krutě nás 13. února 2001 zasáhla zpráva o smrti Dany Svozilové – ve chvíli, kdy jsme už pevně věřili, že svůj dlouhý zápas s následky těžkého zranění při podzimní autonehodě úspěšně vybojuje.
Dana Svozilová (narozená 7. 6. 1951) patřila zejména v posledních deseti letech k vůdčím osobnostem české dramatické výchovy. Významný vliv na utváření oboru měla ovšem už od 70. let jako členka, později jedna z vedoucích proslulého brněnského dětského divadelního souboru PIRKO, v 80. letech jako spoluzakladatelka prvního Střediska dramatické výchovy u nás (v DDM Lužánky), od 90. let jako pedagog ateliéru dramatické výchovy Divadelní fakulty JAMU Brno, který spolu se Silvou Mackovou v roce 1992 založila. Stejně podstatná byla její pedagogická činnost v seminářích a dílnách dramatické výchovy, mj. na národních přehlídkách dětského divadla, právě tak jako činnost publikační (metodické publikace, odborné články). Od mezinárodních projektů souboru PIRKO v 60. letech udržovala v rámci oboru stálý kontakt se zahraničím. V devadesátých letech to byla právě ona, komu se mimořádným způsobem dařilo odborně reflektovat a do své práce začleňovat nové podněty, zejména angloamerické dramatiky.
Teď, když píšu tyto řádky, zdají se mi ale náhle všechny jmenované zásluhy a odborné kvality zanedbatelné. Mám Danu před očima především jako neskutečně krásnou a výjimečnou lidskou bytost a nezapomenu na její úsměv, laskavý hlas… Přátelský, a pro mě vzácný rozhovor, který mezi námi probíhal, zůstává nepochopitelně navždy přetržen v půlce věty.
Jakub Hulák

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':