Databáze českého amatérského divadla

Texty: Křídla: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 204-205

KŘÍDLA, okres Žďár nad Sázavou

Stařec žehná rozsévači, autor neznámý, dvacátá léta 20. století.

Ochotnické divadlo se hraje v Křídlech od roku 1923. Na rozkládacím jevišti velkém 6 x 3,5 m, stavěném v provozní části hostince, uvedli ochotníci ve dvacátých a třicátých letech 20. století například Naše furianty, Goraly, Václava Hrobčického z Hrobčic či Jízdní hlídku. Teprve od šedesátých let užívali stálé jeviště v kulturním domě rekonstruovaném z prostor hostince. Divadelní soubor je živý i na začátku 21. století.

Divadelní idylka
Divadelní představení amatérů může mít řadu tvarů, od ryze naivního až po to, co vídáme na přehlídkách. Jsou však i jisté zvláštnosti, které jako by už ani nepatřily do této doby. Vesnice Křídla u Nového Města na Moravě má sotva 270 obyvatel a je jako každá jiná. Má ale svůj útulný kulturní dům, poskytující útočiště rozmanitým kulturním aktivitám, z nichž čelné místo zaujímá ochotnické divadlo, hrané zde už hezkou řádku let. Navštívit zdejší představení znamená vrátit se o několik desetiletí zpět ve výběru hry i v provedení – včetně scény. Každoročně se zde urodí představení nadšených ochotníků, kde to tu a tam skřípe a jde to ztěžka, ale sděluje se příběh minula, v němž většinou nechybí idyla venkova s lesníky, hospodskými, sedláky i podruhy, barony i služebnými, nešťastně zamilovanými apod. Řeklo by se – koho to vůbec může oslovovat? Jenže: na čtyřech domácích představeních se vystřídalo 825 diváků z místa a širokého okolí.
J. Bílek, Amatérská scéna 2000, č. 3.

• Křídla – opona neznámého autora je umístěna v rámu na zadní stěně jeviště v Kulturním domě, 350 x 210 cm
> Místopis českého amatérského divadla A – M. Praha. IPOS-ARTAMA 2001, s. 20

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':