Databáze českého amatérského divadla

Texty: Železný Brod: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 210-211

ŽELEZNÝ BROD, okres Jablonec nad Nisou

Opona Vlastimila Rady a Václava Rabase pro Spolek divadelních ochotníků Tyl v Železném Brodě (1923) je součástí expozice Městského muzea.

Krajinářsky pojaté opony pro česká ochotnická divadla oplývají silným lyrickým patosem. Dobře to dokumentuje opona pro Divadelní spolek Tyl v Železném Brodě, která pochází z roku 1923. Vznikla společnou prací malířů Vlastimila Rady a Václava Rabase. Druhý z nich, přesvědčený a bojovný tradicionalista, do ní zakomponoval motiv pasačky koz. Nejde přitom o symbolickou vidinu, nýbrž o realistický výjev, který vyjadřoval podstatnou vlastnost pojizerské krajiny – její sociální charakteristiku. Sděloval divákovi, v jakém společenském a duchovním prostoru se odehrává divadelní představení, které navštívil. Ten patetický smysl pro řeč krajiny nevyčpěl, jen někteří z nás pozapomněli prožitek, z něhož roste.
Milan Uhde

Jde o společnou práci dvou významných českých krajinářů dvacátých let 20. století, Vlastimila Rady a Václava Rabase, zaujatých sociální interpretací krajiny. Český ráj je zde viděn jako prostor sociálních osudů chudého kraje. Některé epizody malíři zahrnuli do vlysu umístěného ve spodní části opony. Její ústřední motiv, pasačka koz navazuje na topos sociálně viděné krajiny v díle malířů generace devadesátých let, zejména na dílo Maxe Švabinského – Chudý kraj. Krajinná scenérie je reálná, zpodobuje místo, v němž divadelní spolek Tyl působil.
Tomáš Vlček

Toto nepochybně vynikající krajinářské dílo zároveň vyjadřuje i smysl divadla. Motivem pasačky se do reálné krajiny Pojizeří včleňuje. Ale zároveň se vzpíná vzhůru, do prostoru, který je vesmírným rozpětím, svobodnou, nekonečnou možností duchovního vzepětí. Ta opona navazuje na základní symbolicko-alegorickou tradici opon českých divadel, zároveň ji ale svým pojetím překračuje a posouvá. Od dávných mýtů všeho druhu k oslavě lidské tvořivosti vyrůstající z pozemského bytí.
Jan Císař

VLASTIMIL RADA (1895 České Budějovice – 1962 Praha) byl malíř, ilustrátor a spisovatel. V letech 1912–1919 studoval na AVU v Praze u Preislera, Švabinského a Štursy. Členem Umělecké besedy byl od r. 1913. V letech 1920–1925 působil v Železném Brodě, později v Praze; od r. 1946 byl profesorem AVU.

VÁCLAV RABAS (1885 Krušovice – 1954 Praha) byl malíř, kreslíř a grafik. V letech 1906–1913 studoval na AVU v Praze u Roubalíka, Bukavace, Schwaigera a Švabinského. Od r. 1909 byl členem Umělecké besedy; patřil k zakládajícím členům SČUG Hollar.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':