Databáze českého amatérského divadla

Texty: Běhařov: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s.212-213

BĚHAŘOV, okres Klatovy

Alois Kalvoda: Chodská krajina, první polovina 20. století, kulturní památka v soukromém vlastnictví

Opona má širokou zelenou borduru bez ozdob. Na ní je namalována hnědá opona s čabrakami a střapci, na níž jsou z obou stran masky tragédie a komedie s hudebními nástroji. Téměř celou oponu vymezuje obdélný malovaný rám se střapci. Dole je přes něj český znak ve vavřínových ratolestech. Obraz v rámu představuje chodskou krajinu, vpředu s mezí. Vlevo dole na zlatém řezu je koš s květinami, vpravo, s pravicí na ose, sedí chodská žena v kroji (červená sukně, pruhovaná zástěra, bílé rukávce, černý šátek), v poloprofilu otočená doleva. V druhém plánu jsou žluté břízy a zelené stromy a žlutá pole. Vlevo je domek. Ve třetím plánu jsou modravé hory, na modrém nebi jsou nafialovělá oblaka. Autor nebo výrobní označení: Kalvoda.
Národní památkový ústav, Evidenční list movité kulturní památky, poř. č. 34/4240.

Autorem oleje na plátně rozměru 430 x 250 cm je Alois Kalvoda, který na sklonku života žil v Běhařově. Oponu maloval se svými žáky. Nacházela se v přízemním divadelním sále bývalého hostince čp. 6. Jejím vlastníkem byla místní odbočka ČSPO. Objekt byl v restituci převeden soukromému majiteli panu Pospíšilovi i s oponou – kulturní památkou. Řadu let byla opona nezvěstná. Objevena a zdokumentována byla Ludvíkem Pouzou. Dle jeho informací byla funkční ještě v padesátých letech. Uložena je dnes nedůstojně a je veřejnosti prakticky nepřístupná.

ALOIS KALVODA (1875 Šlapanice u Brna – 1934 Běhařov u Klatov) byl malířem, grafikem a spisovatelem. Na pražské AVU studoval 1892–1897 u J. Mařáka. Ve svém vinohradském ateliéru vedl soukromou malířskou školu (prošel jí i J. Váchal). Roku 1917 zakoupil v Běhařově tamější barokní zámek. Byl postupně ovlivněn naturalismem, impresionismem i symbolismem. Jeho brilantně malované krajinné scenérie jsou často v motivech i jasných barvách pojaty dekorativně a ozvláštněny silným protisvětlem.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':