Databáze českého amatérského divadla

Texty: Sychrov: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 216-217

SYCHROV, okres Mladá Boleslav

Opona v sále hostince U Herbstů v Sychrově u Mnichova Hradiště, autor neznámý

Oponu chráníme jako oko v hlavě. Je na ní zobrazena z pohledu od Mohelnice zřícenina hradu, později zámku Zásadka (jeho majitelem byl Václav Budovec z Budova, pak Albrecht z Valdštejna), nad ním je obec Sychrov a dále se tyčí čedičový výčnělek vrcholu Káčov. Vlevo v pozadí jsou Drábské světničky v Českém ráji. Autora opony se nám zjistit nepodařilo. Chystáme její restaurování.
Vladimír Bořík, Sychrov

Tedy, klobouk dolů! Taková opona v hostinském sále? Spíš bych ji čekal coby výzdobu některého z reprezentačních sálů nedalekého rohanovského zámku Sychrova. Kupodivu, zámek jako turistická atrakce a skutečný skvost novogotické architektury se námětem pro oponu nestal. Dávno zmizelí či zapomenutí divadelníci zřejmě dávali přednost romantickému rozletu. Dramaticky rozhrnutá drapérie umocňuje dráždivý pohyb romantické krajiny. Ztrácejí se obrysy, snad aby mnohé bylo zapomenuto? Ostatně prý i té zřícenině, zvané Zásadka, ubývalo zdiva ani ne tak pod silou živlů, ale nenechavostí lidí. Ale ta neveliká osada Sychrov má tuhý kořínek, třeba se jednou vyklube parta divadelníků – a pak by mohl nastat nový čas opony.
Rudolf Felzmann

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':