Databáze českého amatérského divadla

Texty: Úpice: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 242-243

ÚPICE, okres Trutnov

Úpická opona Josefa Šrůtka z roku 1880 po restaurování v poslední třetině 20. století

Před oponou místních ochotníků, zavěšenou v roce 1880, setkávali se v Úpici diváci všech generací, kteří chtěli vidět a slyšet něco, co by je pobavilo, vyvedlo na chvíli z denních trampot a starostí, rozesmálo i dojalo. Mezi nimi sedával na přelomu 19. a 20. století také vážený pan doktor Antonín Čapek se svou chotí Boženou a někdy i jejich děti Helena, Josef a Karel. Oba bratři si jako umělci získali světovou slávu.
Oponu vytvořil Josef Šrůtek, patrně jeden z malířské rodiny Šrůtků, působící ve východních Čechách. V poslední třetině 20. století byla konzervována a je otázkou, zda také ne „zdokonalena“.
František Černý

Přehledné topograficky věrné vyobrazení navazuje na místopisné tisky 19. století. Pohled na město je vložen do kartuše tvořené malbou sametových předopon zdůrazňujících, že krajinná scenérie městečka je jakoby stvořená pro divadlo.
Tomáš Vlček

V šedesátých letech devatenáctého století se hrálo v Úpici divadlo velmi často. Podle zápisu úpického děkana pátera Eduarda Pelhřimovského počátkem roku 1863 každých čtrnáct dní dokonce bez vstupného. Takovému divadelnímu provozu začal být sál radnice, kde se dosud hrálo, malý. Proto se ochotníci přestěhovali do hostince U pernikářů (hotel Sokol), domu čp. 32 na náměstí. Z té doby pochází původní opona ochotnického divadla od Vincence Teuchmanna. Zobrazuje pohled ze Skalky na Úpici s okolní podhorskou krajinou.
V roce 1880 namaloval náchodský malíř Josef Šrůtek na rubu této původní opony nový obraz Úpice, opět pohled ze Skalky, tentokrát v užším záběru do náměstí, lemovaný draperií otevřené předopony. Po odstřižení poškozených okrajů byla Šrůtkova malovaná opona později nalepena na desku a restaurována úpickým výtvarníkem Alešem Řezníčkem.
Ludvík Mühlstein dle zápisů Viléma Schreibera. Rodným krajem 1998, č. 17, s. 14

• Opona je umístěna v expozici Městského muzea a galerie v Úpici.
• Opona Vincence Teuchmanna z roku 1862 je po restaurování opony Šrůtkovy nepřístupná.
> Pohlednice s oponou byla vydána v roce 2003 u příležitosti 180 let od uvedení prvního ochotnického představení v Úpici.
÷ Muzeum českého amatérského divadla Miletín, vstupní expozice, 2006
÷ Putovní výstava fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010
~ JOSEF ŠRŮTEK byl též autorem opon v České Skalici (viz s. 220), v Novém Městě nad Metují (viz s. 221) a v Hronově (viz s. 240).

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':