Databáze českého amatérského divadla

Texty: Semily: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 248

SEMILY

Oponu k novému jevišti z roku 1874, nesoucí pohled na Semily, namaloval Vincenc Kwaysser a Josef Prokop, pozdější továrník semilský. Po zrušení divadelního zařízení v radnici byla opona umístěna v Masarykově síni v městské radnici.
Tvůrce opony Josef Prokop namaloval a zřídil ochotnická jeviště ještě v jiných místech. V roce 1865 přemaloval a doplnil jevištní zařízení v Poniklé nad Jizerou pro nynější Vzdělávací ochotnickou jednotu J. J. Kollár, později v Bratříkově, v Držkově v letech 1885–1886.
Glos, Josef ml.: Sedmdesát let ochotnického divadelního spolku v Semilech. Semily, Ochotnický divadelní spolek 1934

• Opona již neexistuje.
• Ve sbírkách Muzea a Pojizerské galerie v Semilech je pohlednice s jejím vyobrazením.

VINCENC KWAYSER (1837 Jesenné – 1901) začínal jako tovární kolorista v Českém Dubu, vypracoval se na ředitele tiskárny v Semilech a stal se majitelem druhé zde provozované fotografické živnosti.

JOSEF PROKOP (1847–1902) byl výtvarně a herecky nadaným malířem pokojů a později majitelem továrny na rakve. (Dle publikace Antonína Langhamera Osobnosti Semilska.)

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':