Databáze českého amatérského divadla

Texty: Červený Kostelec: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 256-257

ČERVENÝ KOSTELEC, okres Náchod

Vedutu zobrazující městys Červený Kostelec v roce 1837 namaloval Alois Dobeš roku 1919 podle kresby Karla Líbala.

Tak zvaná stará opona v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci zachycuje pohled na městys Kostelec v roce 1837. Původně toto panorama zobrazil černobíle kreslíř Karel Líbal z Brzic na Českoskalicku. Kresbu přemaloval na plátno v rozměrech 600 x 400 cm červenokostelecký malíř Alois Dobeš (1879–1956). Opona se uchovává jako dobová divadelní dekorace zavěšená v horním prostoru jeviště a při zvláštních příležitostech bývá spuštěna, aby ji mohla zhlédnout veřejnost.
Iva Ceprová, Červený Kostelec

Veduta je pohledem na město, jehož ochotnické divadlo trvá od roku 1809 dodnes. V Divadle J. K. Tyla pracuje silný a vyspělý ochotnický soubor a navíc se v něm pravidelně od roku 1998 koná přehlídka východočeského amatérského divadla. Mám k Červenému Kostelci osobní vztah. Narodil se v něm můj otec, můj děda tu byl členem místního ochotnického spolku. A já se tam vracím každý rok na amatérskou přehlídku. Dívám-li se na obraz městečka, všechny tyto souvislosti se mně vynořují a znovu a znovu se obdivuji síle a životnosti ochotnického divadla, které v něm žije.
Jan Císař

Alois Dobeš (1879–1956), autor rozměrného oleje, do té doby pouze anonymně kreslil pro různé průmyslové tisky a hlavně vynikl jako jeden z dovedných kreslířů významných míst východních Čech, které kolem roku 1900 na pohlednicích tiskla firma Böhm v Novém Městě nad Metují.
František Černý

÷ Muzeum českého amatérského divadla Miletín, vstupní expozice, 2006
÷ Putovní výstava fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':