Databáze českého amatérského divadla

Texty: Bobrová: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 270-271

BOBROVÁ, okres Žďár nad Sázavou

Replika litomyšlské opony pro Bobrovou od Oldřicha Blažíčka, 1905

Ze Smetanova města se na vzdálenost asi 50 kilometrů do Bobrové přestěhovala stejná Múza oslavující hudbu i s téměř identickou skupinkou naslouchajících venkovanů, a to včetně roztomilých oveček. Osmnáctiletý Oldřich Blažíček, který pořídil volnou kopii Urbanovy litomyšlské opony (viz s. 269), mnoho neměnil. Jen venkovani nepatrně pozměnili barvu či vzor svého oblečení. Rozdíl je v rámování, i když tady také (což je nejspíš dáno dobovou módou) vládne secese, až na to, že květy jsou trochu méně stylizované. Zdejší občané milující hudbu a divadlo určitě měli radost z půvabné opony a vůbec si nelámali hlavu, že ještě jinde se dívají na obdobné výtvarné dílo.
Rudolf Felzmann

• Opona vytvořená pro Spolek divadelních ochotníků Pokrok, 412 x 237 cm, je dnes majetkem obce. Byla restaurována v roce 1999 Martou Mužátkovou a je vystavena
v zasedací síni obecního úřadu.
> Mužátková, Marta: Restaurátorská zpráva, 1999
> Místopis českého amatérského divadla N – Ž. Praha, NIPOS 2002, s. 25

OLDŘICH BLAŽÍČEK (1887 Slavkovice u Nového Města na Moravě – 1953 Praha) byl krajinářem-plenéristou a malířem architektury. V letech 1906–1909 studoval v Praze UMPRUM (u Maška, Preislera a Schikanedera) a poté do roku 1912 AVU (u Schweigera). Hodně cestoval, vytvořil četné obrazy ze Slovenska a Podkarpatské Rusi. Často maloval na Vysočině, Valašsku, v Železných horách, na Hané a Čáslavsku. V letech 1921–1939 působil jako profesor kreslení a malby na Vysoké škole architektury ČVUT.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':