Databáze českého amatérského divadla

Texty: Svijany: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 308-309

SVIJANY, okres Liberec

Bedřich Ženíšek: Panorama obce Svijany od břehů Jizery, 1905

Jiný nástroj patosu, nikoli však neobvyklý – totiž malovanou nařasenou předoponu vyvolávající jako celek dojem obrazu v obraze – použil velmi působivě Bedřich Ženíšek ve svém řešení opony pro divadelníky ve Svijanech.
Milan Uhde

• Opona je vystavena v budově obecního úřadu, rozměr 460 x 220 cm.
> Místopis českého amatérského divadla N – Ž. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 20
÷ Muzeum českého amatérského divadla Miletín, vstupní expozice, 2006
÷ Putovní výstava fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010

BEDŘICH ŽENÍŠEK (1872 Plzeň – 1930 Mnichovo Hradiště), studoval na pražské UMPRUM a pracoval v bubenečském ateliéru malíře divadelních dekorací Rudolfa Rzihovského. Od počátku 20. století již působil v Mnichově Hradišti, odkud pocházela jeho matka. Roku 1907 se stal členem tamější Řemeslnické besedy, která mimo jiné připravovala ochotnická divadelní představení, napsal i řadu divadelních her. Jako výtvarný umělec se zabýval především krajinomalbou, ale živil se i výrobou rámů.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':