Databáze českého amatérského divadla

Texty: Louny, Vrchlického divadlo, železná opona, Z.Sýkora: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 338

LOUNY, Vrchlického divadlo

Autorem návrhu opony byl Zdeněk Sýkora.

Ještě v roce 1963 v tehdejším Fučíkově (dnes Vrchlického) divadle byla kovová protipožární opona, kterou na žádost vedení divadla namalovali Zdeněk Sýkora a Vladislav Mirvald, tehdy začínající průkopníci české konstruktivní malby, dnes celosvětově uznávaní umělci. Opona při kompletní rekonstrukci divadla v letech 1999–2003 zmizela, a to i přes svou značnou velikost (11 x 9 m) a obtížnou
manipulaci, zřejmě skončila ve sběrně kovů. Existuje pouze jediná fotografie ze dne dokončení.

• Originál fotografie je uložen ve Státním okresním archivu v Lounech.

VLADISLAV MIRVALD (1921 Záluží u Mostu – 2003 Louny) byl malířem a pedagogem, výraznou osobností českého konstruktivního umění druhé poloviny 20. století. V letech 1945–1949 studoval PdF UK. Poté, co se vyrovnal s vlivy kubismu a realistické krajinomalby, dospěl na počátku šedesátých let k abstrakci, letrismu a posléze ke konstruktivní orientaci, v níž propojil nezáměrnost s racionalitou. Byl členem skupiny Křižovatka.

ZDENĚK SÝKORA (1920 Louny), malíř a světově uznávaný průkopník počítačového umění. Studoval výtvarnou výchovu na PdF UK v Praze, na níž od roku 1947 také vyučoval. Roku 1963 se stal členem skupiny Křižovatka. Od realistické krajinomalby se počátkem šedesátých let 20. století přiklonil k abstrakci a opíraje se o princip náhody, začal obraz formovat jako variaci prvků na základě matematické kombinatoriky.

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':