Databáze českého amatérského divadla

Texty: Česká Skalice, výstava Malované opony, scena.cz 7.9.2010

Malované opony
autor: Z webu
Putovní výstava reprodukcí malovaných divadelních, která měla svou premiéru v roce 2008 v pražském Disku, právě přicestovala na více než měsíc do Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Česká Skalice a nedaleké Ratibořice jsou vyhledávané především kvůli postavě Boženy Němcové a skalické muzeum – jako pobočka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze pro expozici historie textilu, v naší zemi ojedinělou. Vzhledem k tomu, že opony byly většinou namalovány na textilním podkladu, zapadá výstava dobře do muzejní tématiky.

Pozornost odborníků i veřejnosti se začala zaměřovat na opony v souvislosti s výzkumem českého ochotnického divadla v devadesátých letech. Zjistilo se, že na půdách hospod, v sokolovnách a dalších místech, kde se hrálo divadlo, se uchovaly přímo umělecké poklady – prozatím je zdokumentováno 150 opon a ví se o mnoha dalších, které se nedochovaly.
Divadelní spolky si nechávaly většinou vymalovat na opony obrazy svých městeček a vesnic nebo různé vlastenecké výjevy. Umělecké ztvárnění bylo svěřováno místním malířům pokojů, občas vypomohly známé osobnosti jako byl Alfons Mucha nebo Antonín Procházka a našlo by se ještě spousta jiných podobných příkladů.
Fotografie opon jsou k vidění v hlavní síni Muzea Boženy Němcové v České Skalici od 15. srpna do 30. září 2010.
scena.cz 7.9.2010 02:09:35 HelKo | rubrika - Výstavy

http://www.scena.cz/index.php?d=1&o=4&c=12611&r=22
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':