Databáze českého amatérského divadla

Texty: DEJL, Jaroslav: Žebřiňák ve Véskách. Deník Dětské scény 11. - 17. 6. 2010.

ŽEBŘIŇÁK VE VÉSKÁCH.
Na krajské přehlídce Dětské scény Zlínského kraje bylo k vidění celkem devět představení. Ta se odehrávala v příjemném malém kulturáčku ve Véskách u Uherského Hradiště. Přesný název zněl Divadelní festival Žebřiňák Dětská scéna a byl organizován Klubem kultury a ZUŠ Uherské Hradiště.
Divadelní kroužek ZŠ Kroměříž, Komenského nám. pod vedením Jindry Falcmanové zpracoval předlohu Miloše Kratochvíla Taneček pro čertici.
Příběh o polepšení čertice byl pokusem o malý čertovský muzikál. Divadelní soubor ZŠ a MŠ Rymice si vzal jako námět pro svoji inscenaci rovněž čerty, tentokrát však šlo o autorský text s názvem Čertovká pohádka. Vedení souboru, tvorby scénáře i režie představení se ujala tvůrčí dvojice Věra Janíková a Lenka Sklenářová. Obě představení spojuje snaha o zapojení dětí do představení, ve kterém mohou ukázat řadu svých dovedností (tanec, zpěv, divadlo). Jde o typická školní představení, která plní osvětovou činnost v místě působení souboru a jeho okolí.
Soubor Vrtule ZŠ Velké Karlovice pracuje pod vedením Vladimíry Vašutové a pro letošní rok si vybral výsek z díla J. Voskovce a J. Wericha - předscénu Knihkupectví. Dvě milá starší děvčata se pokusila o novodobé předvedení jedné z předscén V W. Bohužel se však jednalo pouze o přečtení, protože nebylo v jejich silách zrovna tuto předscénu inscenovat. Jde o text dvou intelektuálů, který ztratil na aktuálnosti. Jinak platí i pro tento soubor výše napsané.
Autorská inscenace Tak jdem od souboru Pometla ZUŠ Rožnov pod Radhoštěm pod vedením Lucie Štěpánkové představila příběh čtyř děvčat různého charakteru (ve Véskách však jedna z nich byla bohužel nemocná). Děvčata jedou na výlet na zříceninu Krakovec, uléhají ke spánku a čtou si pověsti o Krakovci. Dvě z nich (o sestrách a loupežnicích) jsou inscenovány, třetí (snový příběh) jakoby končí tragicky smrtí jedné z dívek. Jak se však posléze ukáže, byl to naštěstí pro dívky jen sen. Jedná se o autorský text, který je inscenován na jednoduché scéně s proutěnými paravany, snové části se odehrávají ve tmě a v kuželech bodového světla. Zvláště v „nesnových“ částech se vyskytuje problém textu, resp. mluvy dívek, která by měla působit civilně a jako ze života, avšak ne vždy tomu tak je. Problematický se jeví konec představení, které je však v celku vystavěno nadějně a především u stejné věkové kategorie diváků by mohlo mít úspěch.
Představení klasické pohádky Františka Pavlíčka Malá mořská víla (podle H. CH. Andersena) bylo zahrané dětským souborem ze dvou „rodin“ dětského domova Zlín, vystupujících pod názvem Domyslíme. Výtvarný i režijní názor vedoucí souboru Martiny Mlíkové odrážející se např. v jednoduché, ale funkční změně paravanu měnící i prostory děje (mořské království a palác prince). Podmořský svět je ve zvuku nahrán na pásek, tento efekt však neruší, ale příjemně ozvláštňuje. Děti jsou přirozené, každé se snaží plnit svou roli, z jeviště jde pozitivní energie. Inscenaci bylo uděleno čestné uznání za společnou práci na inscenaci.
Jediné loutkářské představení festivalu na přehlídce uvedlo občanské sdružení BUBU - klub dětské kultury Vsetín. Soubor pod vedením Barbory Dohnálkové je pravidelným účastníkem a jeho inscenace vždy mají velmi dobrou úroveň. Tentokrát si děvčata zvolila parafrázi příběhů o Sherlocku Holmesovi od Vojtěcha Steklače, inscenaci nazvala Duch. Text má humor a lehkou nadsázku. Hraje se na jednoduchém paravanu, představující starobylé sídlo. Loutky jsou něco mezi maňásky a panenkovými loutkami s živýma rukama vodiče. Někdy je problém v mluvním projevu, když nejsou fi gury výrazněji odlišeny a sejde se jich až šest na scéně. V závěru je použito i stínové divadlo. Inscenace byla doporučena do širšího výběru na celostátní přehlídku.
Příběh o tatínkovi a mamince, kteří svérázným způsobem zatočili se zákeřnými bacily svých dětí. Inscenace Tatínek a zlí bacilové souboru Dr. Ámo ZUŠ Uherské Hradiště pod vedením Radmily Mrázové je jevištní tvar na pomezí recitačního pásma a divadla. Děti získávají jevištní zkušenosti, jsou přirozené, navzájem se vnímají. Sem tam ještě něco zaskřípe, ale jako celek je to sympatické a příjemné.
Další představení, které jsme mohli vidět od souboru Dr. Ámo ZUŠ Uherské Hradiště – Veveřák, slon a mravenec bylo o přátelství, problémech a vzájemné pomoci. Kluci velice dobře mluví, jsou přirození, navzájem se na jevišti cítí. Problémem je snad jen situace kolem nástupu dalších veveřáků, kdy tento fakt není úplně jasný. Jinak jde o výborný dramaturgický výběr, kluci cítí jemný humor předlohy. Souboru bylo uděleno čestné uznání za inscenaci.
Kolektivní práce na heslu William Shakespeare – život a dílo. Jde o kaleidoskop informací, dramatizací informací o životě velikána divadla, o jeho demystifi kaci, o kladení otázek, založených na zkušenostech jednotlivých interpretů. Improvizace, recitace, fantazie, práce s předměty, zapojování diváků. Jde o zajímavý a neobvyklý jevištní tvar. To vše charakterizuje poslední představení hrané na Žebřiňáku, představení Shake bar D od souboru Dohráli jsme ZUŠ Uherské Hradiště pod vedením Hany Nemravové. Trochu problém však byl hned v několika bodech. S překotnou mluvou v úvodu představení, s temným obdobím života hraným ve tmě pouze s baterkami, někdy s množstvím informací. Soubor byl upozorněn, že inscenace má několik konců. Ale to vše jsou dětské nemoci tohoto jinak velice zajímavého představení. Tento soubor byl nakonec doporučen k přímému postupu na celostátní přehlídku Dětská scéna 2010.
Lektorský sbor pracoval ve složení: Dr. Jiří Pelán (předseda), Zuzana Hofmanová, Olga Srašáková, Roman Švehlík, Jaroslav Dejl.
Jaroslav Dejl
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':